Ardusat: populație și statistici
Ardusat are o populație de 2.979 (2026), pe o suprafață de 31,1 km², cu o densitate a populației de 95,8 loc./km². Se află pe locul 1.621 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.979
- 31,1 km²
- 96 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Ardusat ocupă locul 47 (număr de localități: 76).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 16,4 ‰ în Ardusat, față de o medie de 6,8 ‰ în județul Maramureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 346,8 ‰ în Ardusat, față de o medie de 422,1 ‰ în județul Maramureș și 470,2 ‰ la nivel național.
Ardusat: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 55).
Ardusat în cifre
Unde se află Ardusat?
Populația din Ardusat în timp
Populația localității Ardusat a fost de 2.767 în 2016 și de 2.979 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.840 |
| 2022 | 2.847 |
| 2023 | 2.854 |
| 2024 | 2.873 |
| 2025 | 2.962 |
| 2026 | 2.979 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.353.
- Cea mai apropiată localitate este Fărcașa, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tăuții-Măgherăuș (populație: 10.219), la 7,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ardusat
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 799 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 31 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,12 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.257 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,01 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 948 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.033 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.376 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 346,8 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.031 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,3 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 355 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,01 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.134 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,2 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.141 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,69 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 607 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,6 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 765 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,02 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 1.082 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.242 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.097 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.547 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ardusat | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,4 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.642 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ardusat
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor74 · 28,6%
- Construcții35 · 13,5%
- Transport și depozitare30 · 11,6%
- Industria prelucrătoare25 · 9,7%
- Hoteluri și restaurante23 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 5,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 21,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 20,8%
- Construcții de clădiri29 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții28 · 10,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 6,2%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing11 · 4,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ardusat?
Populația localității Ardusat este de 2.979 (2026), pe locul 1.621 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ardusat?
Ardusat are o suprafață de 31,1 km², cu o densitate a populației de 96 loc./km².
Populația din Ardusat crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ardusat a trecut de la 2.767 la 2.979, adică o variație de +7,7%.
Unde se află Ardusat?
Ardusat se află în județul Maramureș. Latitudine 47,634, longitudine 23,379.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ardusat?
În Ardusat, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 16,4 ‰ (2025), pe locul 31 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ardusat?
În Ardusat, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 346,8 ‰ (2025), pe locul 3.031 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Ardusat?
Cele mai apropiate de Ardusat sunt: Fărcașa (4,1 km), Pomi (6,9 km), Tăuții-Măgherăuș (7,9 km), Recea (8,1 km), Satulung (8,9 km).