Satulung: populație și statistici
Satulung are o populație de 6.992 (2026), pe o suprafață de 68,9 km², cu o densitate a populației de 101 loc./km². Se află pe locul 441 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +17,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.992
- 68,9 km²
- 101 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Satulung ocupă locul 14 (număr de localități: 76).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 294,2 ‰ în Satulung, față de o medie de 422,1 ‰ în județul Maramureș și 470,2 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,4 în Satulung, față de o medie de 3,3 la 10 000 loc. în județul Maramureș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Satulung: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 103).
Satulung în cifre
Unde se află Satulung?
Populația din Satulung în timp
Populația localității Satulung a fost de 5.937 în 2016 și de 6.992 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.372 |
| 2022 | 6.437 |
| 2023 | 6.544 |
| 2024 | 6.702 |
| 2025 | 6.882 |
| 2026 | 6.992 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.654.
- Cea mai apropiată localitate este Șomcuta Mare, la 5,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Baia Mare (populație: 133.356), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Satulung
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,3 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 473 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 206 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,28 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.690 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 951 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.057 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 898 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 294,2 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.128 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,9 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 648 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,14 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.047 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,89 km | 4,85 km | 6,17 km | pe locul 323 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 193 m³ | 7.107 m³ | 325.688 m³ | pe locul 670 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 38,8 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 910 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,58 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 649 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 89 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 724 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 782 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.038 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,6 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.024 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Satulung | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 128 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 580 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,4 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.964 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Satulung
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor146 · 20,9%
- Industria prelucrătoare81 · 11,6%
- Construcții75 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport65 · 9,3%
- Transport și depozitare59 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice49 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante46 · 6,6%
- Arte, spectacole și activități recreative36 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor103 · 14,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor76 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții64 · 9,2%
- Construcții de clădiri52 · 7,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte48 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație36 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing28 · 4,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 3,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi27 · 3,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe25 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Satulung?
Populația localității Satulung este de 6.992 (2026), pe locul 441 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Satulung?
Satulung are o suprafață de 68,9 km², cu o densitate a populației de 101 loc./km².
Populația din Satulung crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Satulung a trecut de la 5.937 la 6.992, adică o variație de +17,8%.
Unde se află Satulung?
Satulung se află în județul Maramureș. Latitudine 47,558, longitudine 23,418.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Satulung?
În Satulung, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 294,2 ‰ (2025), pe locul 3.128 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Satulung?
În Satulung, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,4 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.964 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Satulung?
Cele mai apropiate de Satulung sunt: Șomcuta Mare (5,9 km), Fărcașa (7,5 km), Recea (8,2 km), Gârdani (8,8 km), Ardusat (8,9 km).