Asuaju de Sus: populație și statistici
Asuaju de Sus are o populație de 1.153 (2026), pe o suprafață de 59,2 km², cu o densitate a populației de 19,5 loc./km². Se află pe locul 2.964 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.153
- 59,2 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Asuaju de Sus ocupă locul 71 (număr de localități: 76).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Asuaju de Sus, față de o medie de 2,03 ‰ în județul Maramureș și 3,53 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 74,5 m² în Asuaju de Sus, față de o medie de 55,3 m² în județul Maramureș și 51,1 m² la nivel național.
Asuaju de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Construcții de clădiri (număr de societăți: 12).
Asuaju de Sus în cifre
Unde se află Asuaju de Sus?
Populația din Asuaju de Sus în timp
Populația localității Asuaju de Sus a fost de 1.324 în 2016 și de 1.153 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.211 |
| 2022 | 1.192 |
| 2023 | 1.185 |
| 2024 | 1.186 |
| 2025 | 1.165 |
| 2026 | 1.153 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.289.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ariniș, la 5,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bârsău (populație: 2.146), la 5,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Asuaju de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 799 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 760 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 626 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 21,34 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 126 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,60 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 692 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 674 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.958 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 584,6 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 694 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 74,5 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 77 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,60 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 467 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,1 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.377 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,60 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.180 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 75 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.479 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,8 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 391 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 340 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 475 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 821 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,8 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.745 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Asuaju de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,7 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 194 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Asuaju de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 19,2%
- Construcții14 · 17,9%
- Transport și depozitare11 · 14,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 10,3%
- Industria prelucrătoare6 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante6 · 7,7%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 6,4%
- Alte activități de servicii5 · 6,4%
Cele mai frecvente activități
- Construcții de clădiri12 · 15,4%
- Lucrări speciale de construcții12 · 15,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 15,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 14,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 11,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră6 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 7,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)5 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil5 · 6,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Asuaju de Sus?
Populația localității Asuaju de Sus este de 1.153 (2026), pe locul 2.964 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Asuaju de Sus?
Asuaju de Sus are o suprafață de 59,2 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Asuaju de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Asuaju de Sus a trecut de la 1.324 la 1.153, adică o variație de −12,9%.
Unde se află Asuaju de Sus?
Asuaju de Sus se află în județul Maramureș. Latitudine 47,546, longitudine 23,231.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Asuaju de Sus?
În Asuaju de Sus, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Asuaju de Sus?
În Asuaju de Sus, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 74,5 m² (2025), pe locul 77 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Asuaju de Sus?
Cele mai apropiate de Asuaju de Sus sunt: Ariniș (5,0 km), Bârsău (5,2 km), Gârdani (5,2 km), Sălsig (5,8 km), Băița de sub Codru (7,2 km).