Moisei: populație și statistici
Moisei are o populație de 9.534 (2026), pe o suprafață de 118,3 km², cu o densitate a populației de 80,6 loc./km². Se află pe locul 285 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.534
- 118,3 km²
- 81 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Moisei ocupă locul 9 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,5 ‰ în Moisei, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Moisei, față de o medie de 2,07 ‰ în județul Maramureș și 3,20 ‰ la nivel național.
Moisei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 269).
Moisei în cifre
Unde se află Moisei?
Populația din Moisei în timp
Populația localității Moisei a fost de 9.290 în 2016 și de 9.534 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.365 |
| 2022 | 9.381 |
| 2023 | 9.457 |
| 2024 | 9.523 |
| 2025 | 9.512 |
| 2026 | 9.534 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.571.
- Cea mai apropiată localitate este Săcel, la 7,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Borșa (populație: 28.653), la 9,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Moisei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.096 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.824 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,42 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.660 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,57 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 440 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.685 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 327 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 386,5 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.791 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 351 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.852 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 58,2 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 314 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,41 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 394 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 95 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.093 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,7 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 169 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.382 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 176 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 77,5 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 143 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,9 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.532 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,31 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 1.013 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 951 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Moisei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Moisei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor357 · 18,8%
- Transport și depozitare309 · 16,3%
- Construcții258 · 13,6%
- Activități administrative și servicii de suport211 · 11,1%
- Industria prelucrătoare198 · 10,4%
- Hoteluri și restaurante117 · 6,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit109 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice87 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte269 · 14,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor263 · 13,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor245 · 12,9%
- Lucrări speciale de construcții238 · 12,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi234 · 12,3%
- Construcții de clădiri197 · 10,4%
- Lucrări de geniu civil148 · 7,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi100 · 5,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră89 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing87 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Moisei?
Populația localității Moisei este de 9.534 (2026), pe locul 285 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Moisei?
Moisei are o suprafață de 118,3 km², cu o densitate a populației de 81 loc./km².
Populația din Moisei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Moisei a trecut de la 9.290 la 9.534, adică o variație de +2,6%.
Unde se află Moisei?
Moisei se află în județul Maramureș. Latitudine 47,656, longitudine 24,538.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Moisei?
În Moisei, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,5 ‰ (2025), pe locul 3.096 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Moisei?
În Moisei, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2025), pe locul 1.852 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Moisei?
Cele mai apropiate de Moisei sunt: Săcel (7,7 km), Borșa (9,4 km), Vișeu de Sus (10 km), Romuli (14 km), Săliștea de Sus (14 km).