Seini: populație și statistici
Seini are o populație de 9.491 (2026), pe o suprafață de 58,6 km², cu o densitate a populației de 162 loc./km². Se află pe locul 287 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.491
- 58,6 km²
- 162 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Seini ocupă locul 10 (număr de localități: 76).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,1 în Seini, față de o medie de 3,3 la 10 000 loc. în județul Maramureș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,05 ‰ în Seini, față de o medie de 0,94 ‰ în județul Maramureș și 1,08 ‰ la nivel național.
Seini: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 165).
Seini în cifre
Unde se află Seini?
Populația din Seini în timp
Populația localității Seini a fost de 9.615 în 2016 și de 9.491 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.615 |
| 2022 | 9.592 |
| 2023 | 9.584 |
| 2024 | 9.580 |
| 2025 | 9.504 |
| 2026 | 9.491 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.206.
- Cea mai apropiată localitate este Apa, la 7,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Negrești-Oaș (populație: 16.175), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Seini
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.049 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,36 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.956 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,16 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 511 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.948 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 289 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 416,0 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.484 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,0 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.146 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,58 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 812 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,62 km | 4,85 km | 6,17 km | pe locul 453 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 380 m³ | 7.107 m³ | 325.688 m³ | pe locul 285 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,9 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 636 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,79 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.862 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 156 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 563 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 51 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 946 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.117 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,0 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.728 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,81 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 894 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,05 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 211 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Seini | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 143 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 397 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.061 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Seini
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor222 · 21,3%
- Transport și depozitare143 · 13,8%
- Industria prelucrătoare105 · 10,1%
- Construcții96 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport81 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante64 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice63 · 6,1%
- Alte activități de servicii62 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor165 · 15,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor123 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte123 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții79 · 7,6%
- Construcții de clădiri76 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi67 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație48 · 4,6%
- Tranzacții imobiliare45 · 4,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi41 · 3,9%
- Fabricarea produselor alimentare34 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Seini?
Populația localității Seini este de 9.491 (2026), pe locul 287 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Seini?
Seini are o suprafață de 58,6 km², cu o densitate a populației de 162 loc./km².
Populația din Seini crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Seini a trecut de la 9.615 la 9.491, adică o variație de −1,3%.
Unde se află Seini?
Seini se află în județul Maramureș. Latitudine 47,748, longitudine 23,285.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Seini?
În Seini, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,1 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.061 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Seini?
În Seini, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,05 ‰ (2024), pe locul 211 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Seini?
Cele mai apropiate de Seini sunt: Apa (7,1 km), Racșa (8,3 km), Pomi (8,4 km), Cicârlău (8,5 km), Valea Vinului (11 km).