Săliștea de Sus: populație și statistici
Săliștea de Sus are o populație de 4.713 (2026), pe o suprafață de 68,6 km², cu o densitate a populației de 68,7 loc./km². Se află pe locul 833 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.713
- 68,6 km²
- 69 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Săliștea de Sus ocupă locul 21 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,8 ‰ în Săliștea de Sus, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,42 ‰ în Săliștea de Sus, față de o medie de 2,07 ‰ în județul Maramureș și 3,20 ‰ la nivel național.
Săliștea de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 73).
Săliștea de Sus în cifre
Unde se află Săliștea de Sus?
Populația din Săliștea de Sus în timp
Populația localității Săliștea de Sus a fost de 5.144 în 2016 și de 4.713 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.948 |
| 2022 | 4.894 |
| 2023 | 4.846 |
| 2024 | 4.808 |
| 2025 | 4.734 |
| 2026 | 4.713 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.608.
- Cea mai apropiată localitate este Dragomirești, la 4,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vișeu de Sus (populație: 16.904), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Săliștea de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.452 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.033 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.775 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,55 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 983 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,06 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.573 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.186 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 801 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 463,8 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.845 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,7 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 593 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.638 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,9 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 862 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,39 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 723 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 97 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.064 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 62 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 911 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 624 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,6 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.688 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,90 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 404 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 679 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Săliștea de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 69 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Săliștea de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor113 · 23,0%
- Construcții73 · 14,9%
- Transport și depozitare66 · 13,4%
- Industria prelucrătoare57 · 11,6%
- Activități administrative și servicii de suport41 · 8,4%
- Hoteluri și restaurante31 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 4,5%
- Tranzacții imobiliare18 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor73 · 14,9%
- Construcții de clădiri66 · 13,4%
- Lucrări speciale de construcții66 · 13,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor66 · 13,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte59 · 12,0%
- Lucrări de geniu civil47 · 9,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi47 · 9,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație26 · 5,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)24 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing21 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Săliștea de Sus?
Populația localității Săliștea de Sus este de 4.713 (2026), pe locul 833 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Săliștea de Sus?
Săliștea de Sus are o suprafață de 68,6 km², cu o densitate a populației de 69 loc./km².
Populația din Săliștea de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Săliștea de Sus a trecut de la 5.144 la 4.713, adică o variație de −8,4%.
Unde se află Săliștea de Sus?
Săliștea de Sus se află în județul Maramureș. Latitudine 47,650, longitudine 24,350.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săliștea de Sus?
În Săliștea de Sus, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,8 ‰ (2025), pe locul 3.033 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săliștea de Sus?
În Săliștea de Sus, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,42 ‰ (2025), pe locul 1.638 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Săliștea de Sus?
Cele mai apropiate de Săliștea de Sus sunt: Dragomirești (4,8 km), Săcel (8,0 km), Bogdan Vodă (8,4 km), Vișeu de Sus (8,9 km), Vișeu de Jos (10,0 km).