Remeți: populație și statistici
Remeți are o populație de 3.138 (2026), pe o suprafață de 68,2 km², cu o densitate a populației de 46,0 loc./km². Se află pe locul 1.488 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.138
- 68,2 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Remeți ocupă locul 40 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,3 ‰ în Remeți, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,5 ‰ în Remeți, față de o medie de 28,5 ‰ în județul Maramureș și 29,5 ‰ la nivel național.
Remeți: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 22).
Remeți în cifre
Unde se află Remeți?
Populația din Remeți în timp
Populația localității Remeți a fost de 3.219 în 2016 și de 3.138 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.201 |
| 2022 | 3.178 |
| 2023 | 3.182 |
| 2024 | 3.202 |
| 2025 | 3.154 |
| 2026 | 3.138 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.555.
- Cea mai apropiată localitate este Săpânța, la 8,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Certeze (populație: 5.844), la 9,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Remeți
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.032 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.105 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,09 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 743 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.202 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.057 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 383,0 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.820 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.176 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,9 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.754 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,59 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.059 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 36 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.009 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,5 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.253 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Remeți | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Remeți
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 23,2%
- Construcții23 · 20,5%
- Transport și depozitare18 · 16,1%
- Industria prelucrătoare10 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 4,5%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,5%
- Alte activități de servicii5 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții22 · 19,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 14,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 13,4%
- Construcții de clădiri14 · 12,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,5%
- Lucrări de geniu civil8 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 6,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)5 · 4,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 3,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră3 · 2,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Remeți?
Populația localității Remeți este de 3.138 (2026), pe locul 1.488 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Remeți?
Remeți are o suprafață de 68,2 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Remeți crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Remeți a trecut de la 3.219 la 3.138, adică o variație de −2,5%.
Unde se află Remeți?
Remeți se află în județul Maramureș. Latitudine 47,979, longitudine 23,592.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Remeți?
În Remeți, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,3 ‰ (2025), pe locul 3.105 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Remeți?
În Remeți, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,5 ‰ (2025), pe locul 1.253 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Remeți?
Cele mai apropiate de Remeți sunt: Săpânța (8,8 km), Certeze (9,1 km), Câmpulung la Tisa (13 km), Bixad (16 km), Sarasău (16 km).