Poienile Izei: populație și statistici
Poienile Izei are o populație de 740 (2026), pe o suprafață de 16,2 km², cu o densitate a populației de 45,8 loc./km². Se află pe locul 3.125 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −16,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 740
- 16,2 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Poienile Izei ocupă locul 76 (număr de localități: 76).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 27 ‰ în Poienile Izei, față de o medie de 144 ‰ în județul Maramureș și 163 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,8 ‰ în Poienile Izei, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Poienile Izei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 17).
Poienile Izei în cifre
Unde se află Poienile Izei?
localități vecine
- Botiza4,3 km · 2.385
- Băiuț6,9 km · 2.072
- Ieud7,8 km · 4.396
- Șieu9,8 km · 2.322
- Budești13 km · 2.790
- Groșii Țibleșului13 km · 2.036
- Lăpuș13 km · 3.410
- Rozavlea14 km · 3.262
Toate localitățile din județul Maramureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Poienile Izei în timp
Populația localității Poienile Izei a fost de 884 în 2016 și de 740 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 806 |
| 2022 | 798 |
| 2023 | 787 |
| 2024 | 774 |
| 2025 | 752 |
| 2026 | 740 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.265.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Botiza (populație: 2.385), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Poienile Izei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poienile Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.024 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.138 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 25,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 56 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poienile Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,41 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 338 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 509 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 3.116 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 687,8 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 289 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,5 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.495 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Poienile Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,8 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 966 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 8,11 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 64 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poienile Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Poienile Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 11,3 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 51 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 4.404 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 54 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 244,6 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 49 din 1.362 |
Educație
| Indicator | Poienile Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 27 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.124 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 13,5 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 38 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poienile Izei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții17 · 18,9%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 18,9%
- Transport și depozitare14 · 15,6%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 11,1%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 8,9%
- Industria prelucrătoare6 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante6 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții17 · 18,9%
- Construcții de clădiri13 · 14,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 14,4%
- Lucrări de geniu civil9 · 10,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 8,9%
- Activități sportive, de agrement și recreative8 · 8,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 6,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing6 · 6,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poienile Izei?
Populația localității Poienile Izei este de 740 (2026), pe locul 3.125 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poienile Izei?
Poienile Izei are o suprafață de 16,2 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Poienile Izei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poienile Izei a trecut de la 884 la 740, adică o variație de −16,3%.
Unde se află Poienile Izei?
Poienile Izei se află în județul Maramureș. Latitudine 47,648, longitudine 24,097.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienile Izei?
În Poienile Izei, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 27 ‰ (2025), pe locul 3.124 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienile Izei?
În Poienile Izei, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,8 ‰ (2025), pe locul 3.138 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Poienile Izei?
Cele mai apropiate de Poienile Izei sunt: Botiza (4,3 km), Băiuț (6,9 km), Ieud (7,8 km), Șieu (9,8 km), Budești (13 km).