Groșii Țibleșului: populație și statistici
Groșii Țibleșului are o populație de 2.036 (2026), pe o suprafață de 126,0 km², cu o densitate a populației de 16,2 loc./km². Se află pe locul 2.306 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.036
- 126,0 km²
- 16 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Groșii Țibleșului ocupă locul 61 (număr de localități: 76).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,2% în Groșii Țibleșului, față de o medie de 1,6% în județul Maramureș și 2,0% la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,4 ‰ în Groșii Țibleșului, față de o medie de 13,5 ‰ în județul Maramureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Groșii Țibleșului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 41).
Groșii Țibleșului în cifre
Unde se află Groșii Țibleșului?
localități vecine
- Lăpuș5,7 km · 3.410
- Târlișua11 km · 3.051
- Poienile Izei13 km · 740
- Suciu de Sus14 km · 3.723
- Ieud14 km · 4.396
- Băiuț14 km · 2.072
- Cupșeni14 km · 3.066
- Botiza15 km · 2.385
Toate localitățile din județul Maramureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Groșii Țibleșului în timp
Populația localității Groșii Țibleșului a fost de 2.106 în 2016 și de 2.036 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.081 |
| 2022 | 2.057 |
| 2023 | 2.058 |
| 2024 | 2.072 |
| 2025 | 2.058 |
| 2026 | 2.036 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.640.
- Densitatea populației sale este de 5,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Lăpuș (populație: 3.410), la 5,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Groșii Țibleșului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.078 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.584 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,04 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.084 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,49 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.155 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 879 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.669 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 431,7 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.269 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,7 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 296 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,47 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 865 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 44,7 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 675 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,40 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 216 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 84 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 1,6% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 61,9 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 241 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,04 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 231 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Groșii Țibleșului | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Groșii Țibleșului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 20,7%
- Transport și depozitare44 · 19,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 10,3%
- Industria prelucrătoare24 · 10,3%
- Construcții21 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante16 · 6,9%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 6,5%
- Arte, spectacole și activități recreative12 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte41 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 15,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 12,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră21 · 9,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 9,1%
- Lucrări speciale de construcții20 · 8,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)18 · 7,8%
- Construcții de clădiri14 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing12 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Groșii Țibleșului?
Populația localității Groșii Țibleșului este de 2.036 (2026), pe locul 2.306 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Groșii Țibleșului?
Groșii Țibleșului are o suprafață de 126,0 km², cu o densitate a populației de 16 loc./km².
Populația din Groșii Țibleșului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Groșii Țibleșului a trecut de la 2.106 la 2.036, adică o variație de −3,3%.
Unde se află Groșii Țibleșului?
Groșii Țibleșului se află în județul Maramureș. Latitudine 47,532, longitudine 24,106.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Groșii Țibleșului?
În Groșii Țibleșului, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,2% (2026), pe locul 3.073 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Groșii Țibleșului?
În Groșii Țibleșului, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,4 ‰ (2025), pe locul 3.078 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Groșii Țibleșului?
Cele mai apropiate de Groșii Țibleșului sunt: Lăpuș (5,7 km), Târlișua (11 km), Poienile Izei (13 km), Suciu de Sus (14 km), Ieud (14 km).