Vadu Izei: populație și statistici
Vadu Izei are o populație de 2.823 (2026), pe o suprafață de 16,9 km², cu o densitate a populației de 167 loc./km². Se află pe locul 1.702 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.823
- 16,9 km²
- 167 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Vadu Izei ocupă locul 49 (număr de localități: 76).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 5,31 ‰ în Vadu Izei, față de o medie de 3,58 ‰ în județul Maramureș și 3,92 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 370,2 ‰ în Vadu Izei, față de o medie de 422,1 ‰ în județul Maramureș și 470,2 ‰ la nivel național.
Vadu Izei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 72).
Vadu Izei în cifre
Unde se află Vadu Izei?
Populația din Vadu Izei în timp
Populația localității Vadu Izei a fost de 2.879 în 2016 și de 2.823 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.889 |
| 2022 | 2.860 |
| 2023 | 2.844 |
| 2024 | 2.853 |
| 2025 | 2.841 |
| 2026 | 2.823 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.371.
- Cea mai apropiată localitate este Oncești, la 3,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighetu Marmației (populație: 40.600), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vadu Izei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.236 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.274 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.752 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,61 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 289 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.045 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.353 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 370,2 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.911 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,5 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.006 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,54 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 305 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,5 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 542 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,31 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 235 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 158 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 552 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,3 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 148 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.831 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 128 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 102,7 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 108 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 539 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vadu Izei | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.917 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vadu Izei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor90 · 20,6%
- Construcții54 · 12,4%
- Industria prelucrătoare53 · 12,1%
- Transport și depozitare48 · 11,0%
- Hoteluri și restaurante35 · 8,0%
- Activități administrative și servicii de suport31 · 7,1%
- Arte, spectacole și activități recreative30 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor72 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte47 · 10,8%
- Construcții de clădiri45 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții43 · 9,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 6,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare24 · 5,5%
- Lucrări de geniu civil21 · 4,8%
- Activități sportive, de agrement și recreative21 · 4,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vadu Izei?
Populația localității Vadu Izei este de 2.823 (2026), pe locul 1.702 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vadu Izei?
Vadu Izei are o suprafață de 16,9 km², cu o densitate a populației de 167 loc./km².
Populația din Vadu Izei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vadu Izei a trecut de la 2.879 la 2.823, adică o variație de −1,9%.
Unde se află Vadu Izei?
Vadu Izei se află în județul Maramureș. Latitudine 47,883, longitudine 23,956.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Izei?
În Vadu Izei, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 5,31 ‰ (2026), pe locul 235 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Izei?
În Vadu Izei, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 370,2 ‰ (2025), pe locul 2.911 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Vadu Izei?
Cele mai apropiate de Vadu Izei sunt: Oncești (3,5 km), Rona de Jos (6,0 km), Sighetu Marmației (7,0 km), Giulești (7,1 km), Bocicoiu Mare (7,8 km).