Șieu (Maramureș): populație și statistici
Șieu are o populație de 2.322 (2026), pe o suprafață de 21,3 km², cu o densitate a populației de 109 loc./km². Se află pe locul 2.057 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.322
- 21,3 km²
- 109 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Șieu ocupă locul 58 (număr de localități: 76).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 128,2 m² în Șieu, față de o medie de 55,3 m² în județul Maramureș și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Șieu, față de o medie de 1,6% în județul Maramureș și 2,0% la nivel național.
Șieu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 53).
Șieu în cifre
Unde se află Șieu?
Populația din Șieu în timp
Populația localității Șieu a fost de 2.370 în 2016 și de 2.322 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.337 |
| 2022 | 2.320 |
| 2023 | 2.317 |
| 2024 | 2.327 |
| 2025 | 2.314 |
| 2026 | 2.322 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.983.
- Cea mai apropiată localitate este Rozavlea, la 4,5 km.
Toți indicatorii pentru Șieu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.755 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.938 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 575 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.015 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,77 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 781 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,29 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.391 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.308 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.865 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 563,3 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 823 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 128,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,43 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.629 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 51,7 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 436 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,60 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 198 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 278 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 543 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 34,0 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 312 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,77 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 129 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.238 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șieu | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șieu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 20,7%
- Construcții55 · 18,7%
- Transport și depozitare46 · 15,6%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 9,2%
- Industria prelucrătoare26 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante19 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 4,8%
- Alte activități de servicii10 · 3,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții53 · 18,0%
- Construcții de clădiri46 · 15,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte42 · 14,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 13,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 11,6%
- Lucrări de geniu civil23 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 5,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)12 · 4,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră11 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șieu?
Populația localității Șieu este de 2.322 (2026), pe locul 2.057 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șieu?
Șieu are o suprafață de 21,3 km², cu o densitate a populației de 109 loc./km².
Populația din Șieu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șieu a trecut de la 2.370 la 2.322, adică o variație de −2,0%.
Unde se află Șieu?
Șieu se află în județul Maramureș. Latitudine 47,712, longitudine 24,187.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Șieu?
În Șieu, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 128,2 m² (2025), pe locul 1 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Șieu?
În Șieu, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Șieu?
Cele mai apropiate de Șieu sunt: Rozavlea (4,5 km), Botiza (6,1 km), Bogdan Vodă (7,3 km), Strâmtura (8,3 km), Ieud (8,5 km).