Săcel (Maramureș): populație și statistici
Săcel are o populație de 3.109 (2026), pe o suprafață de 83,2 km², cu o densitate a populației de 37,4 loc./km². Se află pe locul 1.504 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.109
- 83,2 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Săcel ocupă locul 42 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,4 ‰ în Săcel, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,32 ‰ în Săcel, față de o medie de 2,03 ‰ în județul Maramureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Săcel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 49).
Săcel în cifre
Unde se află Săcel?
Populația din Săcel în timp
Populația localității Săcel a fost de 3.488 în 2016 și de 3.109 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.287 |
| 2022 | 3.246 |
| 2023 | 3.201 |
| 2024 | 3.175 |
| 2025 | 3.142 |
| 2026 | 3.109 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.655.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Moisei (populație: 9.534), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Săcel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.966 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,5 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.295 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,65 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 962 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.324 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.584 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.406 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 509,5 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.308 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.358 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,6 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 873 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,50 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 374 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 640 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,3 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 294 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 662 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 302 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 60,1 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 188 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 57,9 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 291 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 679 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Săcel | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Săcel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor76 · 21,4%
- Construcții53 · 14,9%
- Transport și depozitare53 · 14,9%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 10,1%
- Hoteluri și restaurante31 · 8,7%
- Industria prelucrătoare29 · 8,2%
- Arte, spectacole și activități recreative15 · 4,2%
- Alte activități de servicii15 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 13,8%
- Lucrări speciale de construcții47 · 13,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte40 · 11,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi39 · 11,0%
- Construcții de clădiri30 · 8,5%
- Lucrări de geniu civil22 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 6,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)19 · 5,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare18 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Săcel?
Populația localității Săcel este de 3.109 (2026), pe locul 1.504 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Săcel?
Săcel are o suprafață de 83,2 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Săcel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Săcel a trecut de la 3.488 la 3.109, adică o variație de −10,9%.
Unde se află Săcel?
Săcel se află în județul Maramureș. Latitudine 47,622, longitudine 24,449.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săcel?
În Săcel, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,4 ‰ (2025), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săcel?
În Săcel, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,32 ‰ (2025), pe locul 2.324 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Săcel?
Cele mai apropiate de Săcel sunt: Moisei (7,7 km), Romuli (7,8 km), Săliștea de Sus (8,0 km), Vișeu de Sus (10 km), Dragomirești (13 km).