Strâmtura: populație și statistici
Strâmtura are o populație de 3.266 (2026), pe o suprafață de 91,7 km², cu o densitate a populației de 35,6 loc./km². Se află pe locul 1.413 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.266
- 91,7 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Strâmtura ocupă locul 37 (număr de localități: 76).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 101,0 m³ în Strâmtura, față de o medie de 38,3 m³ în județul Maramureș și 39,9 m³ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,0 ‰ în Strâmtura, față de o medie de 13,5 ‰ în județul Maramureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Strâmtura: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 41).
Strâmtura în cifre
Unde se află Strâmtura?
Populația din Strâmtura în timp
Populația localității Strâmtura a fost de 3.695 în 2016 și de 3.266 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.455 |
| 2022 | 3.406 |
| 2023 | 3.378 |
| 2024 | 3.343 |
| 2025 | 3.308 |
| 2026 | 3.266 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.836.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Rozavlea, la 7,3 km.
Toți indicatorii pentru Strâmtura
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.074 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.826 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,36 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.956 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,92 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.718 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.434 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.641 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 439,1 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.169 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.892 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,61 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.457 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,8 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.625 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,45 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 48 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.294 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 302 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 517 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 28,2 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 360 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 101,0 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 66 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Strâmtura | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Strâmtura
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor50 · 19,9%
- Construcții48 · 19,1%
- Transport și depozitare32 · 12,7%
- Hoteluri și restaurante27 · 10,8%
- Industria prelucrătoare21 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 6,0%
- Arte, spectacole și activități recreative15 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții41 · 16,3%
- Construcții de clădiri40 · 15,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 13,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 11,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 11,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 8,8%
- Lucrări de geniu civil18 · 7,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare16 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 5,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)12 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Strâmtura?
Populația localității Strâmtura este de 3.266 (2026), pe locul 1.413 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Strâmtura?
Strâmtura are o suprafață de 91,7 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Strâmtura crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Strâmtura a trecut de la 3.695 la 3.266, adică o variație de −11,6%.
Unde se află Strâmtura?
Strâmtura se află în județul Maramureș. Latitudine 47,777, longitudine 24,131.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Strâmtura?
În Strâmtura, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 101,0 m³ (2025), pe locul 66 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Strâmtura?
În Strâmtura, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,0 ‰ (2025), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Strâmtura?
Cele mai apropiate de Strâmtura sunt: Rozavlea (7,3 km), Bârsana (7,5 km), Petrova (7,8 km), Șieu (8,3 km), Călinești (8,9 km).