Săpânța: populație și statistici
Săpânța are o populație de 3.193 (2026), pe o suprafață de 139,4 km², cu o densitate a populației de 22,9 loc./km². Se află pe locul 1.452 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.193
- 139,4 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Săpânța ocupă locul 39 (număr de localități: 76).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 77,0 m³ în Săpânța, față de o medie de 38,3 m³ în județul Maramureș și 39,9 m³ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,6 ‰ în Săpânța, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Săpânța: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 58).
Săpânța în cifre
Unde se află Săpânța?
Populația din Săpânța în timp
Populația localității Săpânța a fost de 3.178 în 2016 și de 3.193 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.153 |
| 2022 | 3.139 |
| 2023 | 3.141 |
| 2024 | 3.161 |
| 2025 | 3.196 |
| 2026 | 3.193 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.522.
- Densitatea populației sale este de 4,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Remeți, la 8,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Certeze (populație: 5.844), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Săpânța
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.491 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.855 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,81 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 542 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,63 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.029 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.290 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.905 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,0 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.625 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,7 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 514 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.187 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,2 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 720 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,70 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 332 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,5 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 262 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 954 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 232 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 63,0 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 175 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 77,0 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 147 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 703 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Săpânța | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,3 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 522 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Săpânța
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor90 · 26,0%
- Hoteluri și restaurante42 · 12,1%
- Transport și depozitare38 · 11,0%
- Industria prelucrătoare37 · 10,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 9,8%
- Construcții28 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 4,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 16,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 15,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte30 · 8,7%
- Hoteluri și alte facilități de cazare30 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții24 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 6,9%
- Construcții de clădiri23 · 6,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră20 · 5,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Săpânța?
Populația localității Săpânța este de 3.193 (2026), pe locul 1.452 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Săpânța?
Săpânța are o suprafață de 139,4 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Săpânța crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Săpânța a trecut de la 3.178 la 3.193, adică o variație de +0,5%.
Unde se află Săpânța?
Săpânța se află în județul Maramureș. Latitudine 47,920, longitudine 23,670.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Săpânța?
În Săpânța, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 77,0 m³ (2025), pe locul 147 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săpânța?
În Săpânța, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,6 ‰ (2025), pe locul 2.855 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Săpânța?
Cele mai apropiate de Săpânța sunt: Remeți (8,8 km), Câmpulung la Tisa (9,2 km), Sarasău (10 km), Certeze (11 km), Sighetu Marmației (17 km).