Bârsana: populație și statistici
Bârsana are o populație de 4.582 (2026), pe o suprafață de 72,1 km², cu o densitate a populației de 63,6 loc./km². Se află pe locul 871 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.582
- 72,1 km²
- 64 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Bârsana ocupă locul 23 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,6 ‰ în Bârsana, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Bârsana, față de o medie de 2,07 ‰ în județul Maramureș și 3,20 ‰ la nivel național.
Bârsana: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 113).
Bârsana în cifre
Unde se află Bârsana?
Populația din Bârsana în timp
Populația localității Bârsana a fost de 4.723 în 2016 și de 4.582 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.642 |
| 2022 | 4.614 |
| 2023 | 4.605 |
| 2024 | 4.586 |
| 2025 | 4.585 |
| 2026 | 4.582 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.092.
- Cea mai apropiată localitate este Rona de Sus, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighetu Marmației (populație: 40.600), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bârsana
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.383 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.042 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,24 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.993 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,09 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.549 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.786 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.158 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 389,8 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.762 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 562 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.841 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 52,4 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 421 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,15 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 458 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 126 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 739 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.062 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,2 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 303 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 734 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 279 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 64,2 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 171 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.025 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 605 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.209 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bârsana | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.297 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bârsana
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor135 · 20,3%
- Construcții127 · 19,1%
- Transport și depozitare93 · 14,0%
- Industria prelucrătoare74 · 11,1%
- Hoteluri și restaurante69 · 10,4%
- Activități administrative și servicii de suport41 · 6,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit25 · 3,8%
- Arte, spectacole și activități recreative21 · 3,2%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții113 · 17,0%
- Construcții de clădiri111 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor86 · 12,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte84 · 12,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor72 · 10,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare53 · 8,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)43 · 6,5%
- Lucrări de geniu civil39 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație39 · 5,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bârsana?
Populația localității Bârsana este de 4.582 (2026), pe locul 871 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bârsana?
Bârsana are o suprafață de 72,1 km², cu o densitate a populației de 64 loc./km².
Populația din Bârsana crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bârsana a trecut de la 4.723 la 4.582, adică o variație de −3,0%.
Unde se află Bârsana?
Bârsana se află în județul Maramureș. Latitudine 47,824, longitudine 24,059.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bârsana?
În Bârsana, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,6 ‰ (2025), pe locul 3.042 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bârsana?
În Bârsana, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2025), pe locul 1.841 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Bârsana?
Cele mai apropiate de Bârsana sunt: Rona de Sus (6,7 km), Călinești (6,8 km), Oncești (6,8 km), Strâmtura (7,5 km), Petrova (8,7 km).