Sarasău: populație și statistici
Sarasău are o populație de 2.854 (2026), pe o suprafață de 19,3 km², cu o densitate a populației de 148 loc./km². Se află pe locul 1.679 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.854
- 19,3 km²
- 148 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Sarasău ocupă locul 48 (număr de localități: 76).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 340,9 ‰ în Sarasău, față de o medie de 422,1 ‰ în județul Maramureș și 470,2 ‰ la nivel național.
Sarasău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Sarasău în cifre
Unde se află Sarasău?
Populația din Sarasău în timp
Populația localității Sarasău a fost de 2.760 în 2016 și de 2.854 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.840 |
| 2022 | 2.832 |
| 2023 | 2.840 |
| 2024 | 2.843 |
| 2025 | 2.842 |
| 2026 | 2.854 |
Știați că?
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.702.
- Cea mai apropiată localitate este Câmpulung la Tisa, la 3,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighetu Marmației (populație: 40.600), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sarasău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.651 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,6 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.660 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.941 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,13 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.739 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,80 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 620 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 973 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.492 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 340,9 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.058 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,35 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.712 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,05 km | 4,85 km | 6,17 km | pe locul 967 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 2 m³ | 7.107 m³ | 325.688 m³ | pe locul 1.005 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,7 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.178 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,05 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 91 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.152 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,0 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 208 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 892 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 244 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 42,7 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 248 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,3 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 625 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,84 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 682 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,70 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 884 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,70 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 479 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Sarasău | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sarasău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 26,9%
- Transport și depozitare33 · 14,5%
- Industria prelucrătoare25 · 11,0%
- Construcții20 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 8,4%
- Alte activități de servicii16 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante9 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 19,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 18,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 13,7%
- Lucrări speciale de construcții20 · 8,8%
- Construcții de clădiri14 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 4,0%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora8 · 3,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 3,5%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice8 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sarasău?
Populația localității Sarasău este de 2.854 (2026), pe locul 1.679 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sarasău?
Sarasău are o suprafață de 19,3 km², cu o densitate a populației de 148 loc./km².
Populația din Sarasău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sarasău a trecut de la 2.760 la 2.854, adică o variație de +3,4%.
Unde se află Sarasău?
Sarasău se află în județul Maramureș. Latitudine 47,949, longitudine 23,802.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Sarasău?
În Sarasău, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 2 m³ (2025), pe locul 1.005 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sarasău?
În Sarasău, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 340,9 ‰ (2025), pe locul 3.058 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Sarasău?
Cele mai apropiate de Sarasău sunt: Câmpulung la Tisa (3,8 km), Sighetu Marmației (7,2 km), Săpânța (10 km), Vadu Izei (14 km), Bocicoiu Mare (15 km).