Câmpulung la Tisa: populație și statistici
Câmpulung la Tisa are o populație de 2.429 (2026), pe o suprafață de 34,1 km², cu o densitate a populației de 71,3 loc./km². Se află pe locul 1.964 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.429
- 34,1 km²
- 71 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Câmpulung la Tisa ocupă locul 54 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,1 ‰ în Câmpulung la Tisa, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,41 ‰ în Câmpulung la Tisa, față de o medie de 3,58 ‰ în județul Maramureș și 3,92 ‰ la nivel național.
Câmpulung la Tisa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Câmpulung la Tisa în cifre
Unde se află Câmpulung la Tisa?
Populația din Câmpulung la Tisa în timp
Populația localității Câmpulung la Tisa a fost de 2.509 în 2016 și de 2.429 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.483 |
| 2022 | 2.469 |
| 2023 | 2.445 |
| 2024 | 2.430 |
| 2025 | 2.409 |
| 2026 | 2.429 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.770.
- Cea mai apropiată localitate este Sarasău, la 3,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighetu Marmației (populație: 40.600), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Câmpulung la Tisa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Câmpulung la Tisa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.323 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.070 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Câmpulung la Tisa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,06 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 928 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.055 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.335 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 434,3 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.227 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,8 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.655 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Câmpulung la Tisa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,8 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.260 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,41 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.952 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Câmpulung la Tisa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Câmpulung la Tisa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Câmpulung la Tisa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.204 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Câmpulung la Tisa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 25,3%
- Construcții18 · 12,3%
- Transport și depozitare16 · 11,0%
- Industria prelucrătoare15 · 10,3%
- Hoteluri și restaurante11 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 6,8%
- Alte activități de servicii9 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 20,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 15,1%
- Lucrări speciale de construcții15 · 10,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 10,3%
- Construcții de clădiri14 · 9,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 4,8%
- Alte activități de servicii personale7 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil6 · 4,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Câmpulung la Tisa?
Populația localității Câmpulung la Tisa este de 2.429 (2026), pe locul 1.964 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Câmpulung la Tisa?
Câmpulung la Tisa are o suprafață de 34,1 km², cu o densitate a populației de 71 loc./km².
Populația din Câmpulung la Tisa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Câmpulung la Tisa a trecut de la 2.509 la 2.429, adică o variație de −3,2%.
Unde se află Câmpulung la Tisa?
Câmpulung la Tisa se află în județul Maramureș. Latitudine 47,972, longitudine 23,766.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpulung la Tisa?
În Câmpulung la Tisa, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,1 ‰ (2025), pe locul 3.070 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpulung la Tisa?
În Câmpulung la Tisa, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,41 ‰ (2026), pe locul 2.952 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Câmpulung la Tisa?
Cele mai apropiate de Câmpulung la Tisa sunt: Sarasău (3,8 km), Săpânța (9,2 km), Sighetu Marmației (11 km), Remeți (13 km), Vadu Izei (17 km).