Rona de Jos: populație și statistici
Rona de Jos are o populație de 1.915 (2026), pe o suprafață de 23,0 km², cu o densitate a populației de 83,2 loc./km². Se află pe locul 2.396 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.915
- 23,0 km²
- 83 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Rona de Jos ocupă locul 64 (număr de localități: 76).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 39 ‰ în Rona de Jos, față de o medie de 144 ‰ în județul Maramureș și 163 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,0 ‰ în Rona de Jos, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Rona de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 32).
Rona de Jos în cifre
Unde se află Rona de Jos?
Populația din Rona de Jos în timp
Populația localității Rona de Jos a fost de 2.043 în 2016 și de 1.915 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.967 |
| 2022 | 1.948 |
| 2023 | 1.931 |
| 2024 | 1.918 |
| 2025 | 1.908 |
| 2026 | 1.915 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.224.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bocicoiu Mare (populație: 4.502), la 2,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rona de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rona de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rona de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,44 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 832 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,61 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 689 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 911 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 2.604 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 475,7 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.704 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 271 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Rona de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,0 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.152 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,61 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.170 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rona de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 60 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.886 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Rona de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.416 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 951 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rona de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 39 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.062 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 793 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rona de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 25,5%
- Transport și depozitare31 · 19,7%
- Construcții26 · 16,6%
- Industria prelucrătoare13 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante9 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 5,7%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 20,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 18,5%
- Construcții de clădiri26 · 16,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 16,6%
- Lucrări speciale de construcții22 · 14,0%
- Lucrări de geniu civil12 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 3,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 3,8%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rona de Jos?
Populația localității Rona de Jos este de 1.915 (2026), pe locul 2.396 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rona de Jos?
Rona de Jos are o suprafață de 23,0 km², cu o densitate a populației de 83 loc./km².
Populația din Rona de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rona de Jos a trecut de la 2.043 la 1.915, adică o variație de −6,3%.
Unde se află Rona de Jos?
Rona de Jos se află în județul Maramureș. Latitudine 47,924, longitudine 24,009.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rona de Jos?
În Rona de Jos, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 39 ‰ (2025), pe locul 3.062 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rona de Jos?
În Rona de Jos, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,0 ‰ (2025), pe locul 2.922 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Rona de Jos?
Cele mai apropiate de Rona de Jos sunt: Bocicoiu Mare (2,8 km), Vadu Izei (6,0 km), Rona de Sus (6,9 km), Oncești (7,8 km), Sighetu Marmației (8,6 km).