Ceanu Mare: populație și statistici
Ceanu Mare are o populație de 3.515 (2026), pe o suprafață de 95,0 km², cu o densitate a populației de 37,0 loc./km². Se află pe locul 1.277 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.515
- 95,0 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Ceanu Mare ocupă locul 29 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 25,95 km în Ceanu Mare, față de o medie de 4,12 km în județul Cluj și 3,48 km la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 24,8 ‰ în Ceanu Mare, față de o medie de 22,3 ‰ în județul Cluj și 18,5 ‰ la nivel național.
Ceanu Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 53).
Ceanu Mare în cifre
Unde se află Ceanu Mare?
localități vecine
- Frata8,1 km · 3.682
- Tritenii de Jos8,2 km · 4.324
- Valea Largă9,4 km · 2.711
- Viișoara9,8 km · 5.899
- Suatu10 km · 1.408
- Ploscoș11 km · 586
- Tăureni12 km · 892
- Cojocna12 km · 4.202
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ceanu Mare în timp
Populația localității Ceanu Mare a fost de 3.928 în 2016 și de 3.515 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.722 |
| 2022 | 3.664 |
| 2023 | 3.620 |
| 2024 | 3.569 |
| 2025 | 3.530 |
| 2026 | 3.515 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.310.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Frata, la 8,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Viișoara (populație: 5.899), la 9,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ceanu Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,8 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 437 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,6 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.660 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 464 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,31 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 406 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,14 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.517 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.652 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.324 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 470,0 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.766 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,6 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 524 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 25,95 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 11 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 366 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 307 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,9 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,99 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.669 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 48 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.294 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,0 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.459 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.777 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ceanu Mare | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.204 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ceanu Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 22,5%
- Transport și depozitare40 · 12,9%
- Construcții34 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport33 · 10,6%
- Industria prelucrătoare29 · 9,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante19 · 6,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 17,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 14,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții29 · 9,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe26 · 8,4%
- Construcții de clădiri25 · 8,0%
- Lucrări de geniu civil19 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 5,8%
- Activități de închiriere și leasing15 · 4,8%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice13 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ceanu Mare?
Populația localității Ceanu Mare este de 3.515 (2026), pe locul 1.277 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ceanu Mare?
Ceanu Mare are o suprafață de 95,0 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Ceanu Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ceanu Mare a trecut de la 3.928 la 3.515, adică o variație de −10,5%.
Unde se află Ceanu Mare?
Ceanu Mare se află în județul Cluj. Latitudine 46,655, longitudine 23,964.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceanu Mare?
În Ceanu Mare, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 25,95 km (2025), pe locul 11 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceanu Mare?
În Ceanu Mare, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 24,8 ‰ (2025), pe locul 437 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Ceanu Mare?
Cele mai apropiate de Ceanu Mare sunt: Frata (8,1 km), Tritenii de Jos (8,2 km), Valea Largă (9,4 km), Viișoara (9,8 km), Suatu (10 km).