Călărași (Cluj): populație și statistici
Călărași are o populație de 2.246 (2026), pe o suprafață de 37,8 km², cu o densitate a populației de 59,4 loc./km². Se află pe locul 2.112 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.246
- 37,8 km²
- 59 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Călărași ocupă locul 39 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 13,40 km în Călărași, față de o medie de 4,12 km în județul Cluj și 3,48 km la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 57 ‰ în Călărași, față de o medie de 245 ‰ în județul Cluj și 163 ‰ la nivel național.
Călărași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Călărași în cifre
Unde se află Călărași?
Populația din Călărași în timp
Populația localității Călărași a fost de 2.440 în 2016 și de 2.246 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.364 |
| 2022 | 2.295 |
| 2023 | 2.309 |
| 2024 | 2.294 |
| 2025 | 2.272 |
| 2026 | 2.246 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.297.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luna (populație: 4.613), la 5,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Călărași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 688 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,94 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 440 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,34 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.351 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 990 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.457 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 440,8 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.146 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.956 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 13,40 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 89 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 374 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 292 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 38,7 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 917 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,23 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.462 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 85 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.271 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 23 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.085 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 961 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,3 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.380 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,14 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 825 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Călărași | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.837 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Călărași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor50 · 22,6%
- Transport și depozitare27 · 12,2%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 11,3%
- Construcții22 · 10,0%
- Hoteluri și restaurante17 · 7,7%
- Industria prelucrătoare16 · 7,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 15,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții21 · 9,5%
- Activități de închiriere și leasing16 · 7,2%
- Construcții de clădiri15 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 5,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora12 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Călărași?
Populația localității Călărași este de 2.246 (2026), pe locul 2.112 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Călărași?
Călărași are o suprafață de 37,8 km², cu o densitate a populației de 59 loc./km².
Populația din Călărași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Călărași a trecut de la 2.440 la 2.246, adică o variație de −8,0%.
Unde se află Călărași?
Călărași se află în județul Cluj. Latitudine 46,485, longitudine 23,860.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Călărași?
În Călărași, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 13,40 km (2025), pe locul 89 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Călărași?
În Călărași, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 57 ‰ (2025), pe locul 2.837 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Călărași?
Cele mai apropiate de Călărași sunt: Luna (5,2 km), Câmpia Turzii (6,8 km), Lunca Mureșului (6,8 km), Unirea (9,6 km), Chețani (10 km).