Unguraș: populație și statistici
Unguraș are o populație de 2.381 (2026), pe o suprafață de 63,6 km², cu o densitate a populației de 37,4 loc./km². Se află pe locul 2.009 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.381
- 63,6 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Unguraș ocupă locul 37 (număr de localități: 81).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 5,0 ‰ în Unguraș, față de o medie de 22,3 ‰ în județul Cluj și 18,5 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,34 km în Unguraș, față de o medie de 3,32 km în județul Cluj și 3,05 km la nivel național.
Unguraș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Unguraș în cifre
Unde se află Unguraș?
Populația din Unguraș în timp
Populația localității Unguraș a fost de 2.740 în 2016 și de 2.381 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.561 |
| 2022 | 2.513 |
| 2023 | 2.491 |
| 2024 | 2.453 |
| 2025 | 2.427 |
| 2026 | 2.381 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.910.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Braniștea, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mintiu Gherlii (populație: 3.836), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Unguraș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.151 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,5 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.295 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 335 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,17 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 1.723 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.225 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.202 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.057 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 504,8 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.360 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.720 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.638 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,0 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.882 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,78 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 570 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,6% | 1,2% | 2,3% | pe locul 776 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 131 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 735 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 694 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,0 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.065 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,34 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 1.644 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.271 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Unguraș | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 68 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.530 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Unguraș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 20,0%
- Construcții18 · 13,8%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 12,3%
- Transport și depozitare12 · 9,2%
- Industria prelucrătoare11 · 8,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 6,2%
- Alte activități de servicii6 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 15,4%
- Lucrări speciale de construcții17 · 13,1%
- Construcții de clădiri16 · 12,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 8,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 7,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 6,9%
- Lucrări de geniu civil6 · 4,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 4,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 4,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Unguraș?
Populația localității Unguraș este de 2.381 (2026), pe locul 2.009 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Unguraș?
Unguraș are o suprafață de 63,6 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Unguraș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Unguraș a trecut de la 2.740 la 2.381, adică o variație de −13,1%.
Unde se află Unguraș?
Unguraș se află în județul Cluj. Latitudine 47,097, longitudine 24,056.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Unguraș?
În Unguraș, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 5,0 ‰ (2025), pe locul 3.151 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Unguraș?
În Unguraș, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,34 km (2025), pe locul 1.644 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Unguraș?
Cele mai apropiate de Unguraș sunt: Braniștea (6,6 km), Mica (8,3 km), Nușeni (9,3 km), Sânmărtin (10,0 km), Fizeșu Gherlii (12 km).