Gârbău: populație și statistici
Gârbău are o populație de 2.129 (2026), pe o suprafață de 72,1 km², cu o densitate a populației de 29,5 loc./km². Se află pe locul 2.235 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.129
- 72,1 km²
- 30 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Gârbău ocupă locul 47 (număr de localități: 81).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 7,05 ‰ în Gârbău, față de o medie de 6,06 ‰ în județul Cluj și 3,92 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 53 ‰ în Gârbău, față de o medie de 245 ‰ în județul Cluj și 163 ‰ la nivel național.
Gârbău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 53).
Gârbău în cifre
Unde se află Gârbău?
localități vecine
- Baciu8,5 km · 15.330
- Sânpaul8,7 km · 2.213
- Aghireșu11 km · 6.218
- Căpușu Mare12 km · 2.910
- Chinteni14 km · 4.826
- Florești14 km · 58.010
- Gilău14 km · 9.322
- Așchileu17 km · 1.396
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gârbău în timp
Populația localității Gârbău a fost de 2.318 în 2016 și de 2.129 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.222 |
| 2022 | 2.175 |
| 2023 | 2.160 |
| 2024 | 2.123 |
| 2025 | 2.139 |
| 2026 | 2.129 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.098.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Baciu (populație: 15.330), la 8,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gârbău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 988 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.063 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,43 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 482 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.695 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.138 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.191 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 534,5 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.047 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,3 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 484 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,47 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.583 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 63,9 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 235 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,05 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 104 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 108 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 901 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,2% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 592 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,1 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 795 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,80 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 900 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Gârbău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 53 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.916 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gârbău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor75 · 18,7%
- Construcții56 · 14,0%
- Industria prelucrătoare47 · 11,7%
- Activități administrative și servicii de suport40 · 10,0%
- Transport și depozitare38 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 6,2%
- Hoteluri și restaurante22 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare20 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții53 · 13,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 13,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 12,2%
- Construcții de clădiri32 · 8,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 7,7%
- Tranzacții imobiliare20 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing20 · 5,0%
- Fabricarea produselor alimentare17 · 4,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 4,2%
- Fabricarea altor produse din minerale nemetalice14 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gârbău?
Populația localității Gârbău este de 2.129 (2026), pe locul 2.235 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gârbău?
Gârbău are o suprafață de 72,1 km², cu o densitate a populației de 30 loc./km².
Populația din Gârbău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gârbău a trecut de la 2.318 la 2.129, adică o variație de −8,2%.
Unde se află Gârbău?
Gârbău se află în județul Cluj. Latitudine 46,835, longitudine 23,379.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gârbău?
În Gârbău, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 7,05 ‰ (2026), pe locul 104 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gârbău?
În Gârbău, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 53 ‰ (2025), pe locul 2.916 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Gârbău?
Cele mai apropiate de Gârbău sunt: Baciu (8,5 km), Sânpaul (8,7 km), Aghireșu (11 km), Căpușu Mare (12 km), Chinteni (14 km).