Vad: populație și statistici
Vad are o populație de 1.957 (2026), pe o suprafață de 77,2 km², cu o densitate a populației de 25,3 loc./km². Se află pe locul 2.358 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.957
- 77,2 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Vad ocupă locul 51 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 28,26 km în Vad, față de o medie de 4,84 km în județul Cluj și 4,84 km la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 12,26 km în Vad, față de o medie de 3,32 km în județul Cluj și 3,05 km la nivel național.
Vad: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 30).
Vad în cifre
Unde se află Vad?
localități vecine
- Câțcău6,0 km · 2.191
- Șimișna7,2 km · 1.055
- Gâlgău8,2 km · 2.263
- Bobâlna10 km · 1.305
- Jichișu de Jos11 km · 1.071
- Poiana Blenchii11 km · 1.092
- Cășeiu12 km · 4.717
- Rus12 km · 941
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vad în timp
Populația localității Vad a fost de 2.026 în 2016 și de 1.957 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.961 |
| 2022 | 1.955 |
| 2023 | 1.954 |
| 2024 | 1.942 |
| 2025 | 1.976 |
| 2026 | 1.957 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.815.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Câțcău, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cășeiu (populație: 4.717), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vad
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vad | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 648 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 942 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 320 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vad | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 28,26 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 48 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,53 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.219 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.254 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.958 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 640,8 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 447 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,2 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.461 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,51 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.545 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vad | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 40,9 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 817 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,53 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.122 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vad | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 99 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.037 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vad | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,1 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.183 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 12,26 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 94 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Vad | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 93 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.502 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vad
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 17,2%
- Construcții31 · 16,1%
- Industria prelucrătoare21 · 10,9%
- Transport și depozitare20 · 10,4%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 9,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante11 · 5,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții30 · 15,6%
- Construcții de clădiri27 · 14,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 13,0%
- Lucrări de geniu civil19 · 9,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 9,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 9,4%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice11 · 5,7%
- Activități de închiriere și leasing11 · 5,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 4,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vad?
Populația localității Vad este de 1.957 (2026), pe locul 2.358 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vad?
Vad are o suprafață de 77,2 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Vad crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vad a trecut de la 2.026 la 1.957, adică o variație de −3,4%.
Unde se află Vad?
Vad se află în județul Cluj. Latitudine 47,215, longitudine 23,711.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vad?
În Vad, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 28,26 km (2025), pe locul 48 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vad?
În Vad, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 12,26 km (2025), pe locul 94 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Vad?
Cele mai apropiate de Vad sunt: Câțcău (6,0 km), Șimișna (7,2 km), Gâlgău (8,2 km), Bobâlna (10 km), Jichișu de Jos (11 km).