Sâncraiu: populație și statistici
Sâncraiu are o populație de 1.486 (2026), pe o suprafață de 57,1 km², cu o densitate a populației de 26,0 loc./km². Se află pe locul 2.747 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.486
- 57,1 km²
- 26 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Sâncraiu ocupă locul 56 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 18,51 km în Sâncraiu, față de o medie de 3,32 km în județul Cluj și 3,05 km la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,7 ‰ în Sâncraiu, față de o medie de 18,2 ‰ în județul Cluj și 20,1 ‰ la nivel național.
Sâncraiu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 52).
Sâncraiu în cifre
Unde se află Sâncraiu?
Populația din Sâncraiu în timp
Populația localității Sâncraiu a fost de 1.572 în 2016 și de 1.486 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.528 |
| 2022 | 1.512 |
| 2023 | 1.507 |
| 2024 | 1.490 |
| 2025 | 1.491 |
| 2026 | 1.486 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.003.
- Densitatea populației sale este de 3,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Huedin (populație: 8.972), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sâncraiu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.089 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 697 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,67 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 382 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,02 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 943 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 986 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.466 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 663,5 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 364 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 775 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,69 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 449 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 84,1 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 110 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,40 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 89 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 171 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 499 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 4,9 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 99 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.769 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 83 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 166,2 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 71 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,3 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.024 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 18,51 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 17 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 599 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sâncraiu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 452 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sâncraiu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 17,6%
- Transport și depozitare41 · 10,3%
- Activități administrative și servicii de suport41 · 10,3%
- Industria prelucrătoare40 · 10,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice33 · 8,3%
- Construcții31 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante31 · 7,8%
- Alte activități de servicii21 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 13,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 9,1%
- Lucrări speciale de construcții30 · 7,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi25 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing18 · 4,5%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 4,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management17 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sâncraiu?
Populația localității Sâncraiu este de 1.486 (2026), pe locul 2.747 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sâncraiu?
Sâncraiu are o suprafață de 57,1 km², cu o densitate a populației de 26 loc./km².
Populația din Sâncraiu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sâncraiu a trecut de la 1.572 la 1.486, adică o variație de −5,5%.
Unde se află Sâncraiu?
Sâncraiu se află în județul Cluj. Latitudine 46,822, longitudine 22,960.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sâncraiu?
În Sâncraiu, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 18,51 km (2025), pe locul 17 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sâncraiu?
În Sâncraiu, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,7 ‰ (2025), pe locul 3.089 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Sâncraiu?
Cele mai apropiate de Sâncraiu sunt: Huedin (6,7 km), Săcuieu (8,8 km), Călățele (9,5 km), Izvoru Crișului (10 km), Mănăstireni (11 km).