Sic: populație și statistici
Sic are o populație de 2.164 (2026), pe o suprafață de 56,2 km², cu o densitate a populației de 38,5 loc./km². Se află pe locul 2.203 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.164
- 56,2 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Sic ocupă locul 46 (număr de localități: 81).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 7,9 ‰ în Sic, față de o medie de 18,2 ‰ în județul Cluj și 20,1 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 98,9 ‰ în Sic, față de o medie de 97,8 ‰ în județul Cluj și 60,3 ‰ la nivel național.
Sic: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 90).
Sic în cifre
Unde se află Sic?
localități vecine
- Bonțida6,8 km · 4.740
- Țaga8,6 km · 1.588
- Pălatca8,7 km · 952
- Gherla11 km · 21.677
- Iclod11 km · 4.094
- Fizeșu Gherlii11 km · 2.545
- Jucu11 km · 5.611
- Căianu12 km · 2.267
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Sic în timp
Populația localității Sic a fost de 2.407 în 2016 și de 2.164 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.273 |
| 2022 | 2.247 |
| 2023 | 2.219 |
| 2024 | 2.193 |
| 2025 | 2.173 |
| 2026 | 2.164 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.878.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bonțida (populație: 4.740), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sic
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.466 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.119 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 661 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 464 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,25 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 347 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,23 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 496 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.566 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.431 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 723,7 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 213 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,7 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 981 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,77 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 428 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 19,22 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 34 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 270 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 507 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 98,9 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 64 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,47 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 129 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 158 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 552 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 1,2% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 379 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 440 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 49,9 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 219 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,7 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 648 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 14,14 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 63 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sic | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.917 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sic
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții91 · 16,0%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor84 · 14,8%
- Industria prelucrătoare81 · 14,2%
- Activități administrative și servicii de suport51 · 9,0%
- Transport și depozitare44 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice38 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante37 · 6,5%
- Arte, spectacole și activități recreative34 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții90 · 15,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 11,8%
- Construcții de clădiri65 · 11,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 8,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte38 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație33 · 5,8%
- Fabricarea produselor alimentare30 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi24 · 4,2%
- Activități sportive, de agrement și recreative24 · 4,2%
- Lucrări de geniu civil23 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sic?
Populația localității Sic este de 2.164 (2026), pe locul 2.203 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sic?
Sic are o suprafață de 56,2 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Sic crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sic a trecut de la 2.407 la 2.164, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Sic?
Sic se află în județul Cluj. Latitudine 46,925, longitudine 23,902.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sic?
În Sic, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,9 ‰ (2025), pe locul 3.119 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sic?
În Sic, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 98,9 ‰ (2026), pe locul 64 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Sic?
Cele mai apropiate de Sic sunt: Bonțida (6,8 km), Țaga (8,6 km), Pălatca (8,7 km), Gherla (11 km), Iclod (11 km).