Iara: populație și statistici
Iara are o populație de 3.558 (2026), pe o suprafață de 143,7 km², cu o densitate a populației de 24,8 loc./km². Se află pe locul 1.262 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.558
- 143,7 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Iara ocupă locul 27 (număr de localități: 81).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,5 ‰ în Iara, față de o medie de 18,2 ‰ în județul Cluj și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 695,9 ‰ în Iara, față de o medie de 515,2 ‰ în județul Cluj și 470,2 ‰ la nivel național.
Iara: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 81).
Iara în cifre
Unde se află Iara?
Populația din Iara în timp
Populația localității Iara a fost de 4.066 în 2016 și de 3.558 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.751 |
| 2022 | 3.700 |
| 2023 | 3.638 |
| 2024 | 3.592 |
| 2025 | 3.563 |
| 2026 | 3.558 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.132.
- Densitatea populației sale este de 3,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ocoliș, la 7,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mihai Viteazu (populație: 5.933), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Iara
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 976 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.462 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,95 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 911 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,84 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.802 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.476 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 642 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 695,9 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 274 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,6 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.157 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,84 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.257 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 50,0 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 487 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,53 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.234 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 62 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,1% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.202 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 335 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 482 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 996 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 55,1 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 332 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,48 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 583 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,84 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 667 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 906 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 848 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Iara | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Iara
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor98 · 20,5%
- Transport și depozitare68 · 14,2%
- Construcții49 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport45 · 9,4%
- Hoteluri și restaurante40 · 8,4%
- Industria prelucrătoare36 · 7,5%
- Alte activități de servicii31 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor81 · 16,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte60 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 11,7%
- Lucrări speciale de construcții47 · 9,8%
- Construcții de clădiri32 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație31 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing26 · 5,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare23 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare22 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Iara?
Populația localității Iara este de 3.558 (2026), pe locul 1.262 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Iara?
Iara are o suprafață de 143,7 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Iara crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Iara a trecut de la 4.066 la 3.558, adică o variație de −12,5%.
Unde se află Iara?
Iara se află în județul Cluj. Latitudine 46,543, longitudine 23,503.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iara?
În Iara, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,5 ‰ (2025), pe locul 2.870 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iara?
În Iara, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 695,9 ‰ (2025), pe locul 274 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Iara?
Cele mai apropiate de Iara sunt: Ocoliș (7,4 km), Petreștii de Jos (10 km), Băișoara (11 km), Ciurila (11 km), Săvădisla (12 km).