Buza: populație și statistici
Buza are o populație de 1.095 (2026), pe o suprafață de 29,7 km², cu o densitate a populației de 36,8 loc./km². Se află pe locul 2.994 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.095
- 29,7 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Buza ocupă locul 75 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 16,71 km în Buza, față de o medie de 4,12 km în județul Cluj și 3,48 km la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,1 în Buza, față de o medie de 3,7 la 10 000 loc. în județul Cluj și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Buza: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 18).
Buza în cifre
Unde se află Buza?
Populația din Buza în timp
Populația localității Buza a fost de 1.281 în 2016 și de 1.095 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.182 |
| 2022 | 1.144 |
| 2023 | 1.135 |
| 2024 | 1.129 |
| 2025 | 1.103 |
| 2026 | 1.095 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.165.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cătina, la 4,5 km.
Toți indicatorii pentru Buza
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.679 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,24 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 497 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,91 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.728 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 624 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 3.021 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 569,9 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 776 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,4 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.767 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,91 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.221 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 16,71 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 50 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 199 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 656 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 44,7 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 675 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,83 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.823 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,4% | 1,2% | 2,3% | pe locul 157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 95 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 822 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 45,7 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 234 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 11,9 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.275 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Buza | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 170 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Buza
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 26,8%
- Industria prelucrătoare12 · 12,4%
- Construcții11 · 11,3%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 10,3%
- Transport și depozitare8 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante7 · 7,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 18,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 14,4%
- Lucrări speciale de construcții9 · 9,3%
- Construcții de clădiri8 · 8,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 8,2%
- Activități de închiriere și leasing7 · 7,2%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 6,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 5,2%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Buza?
Populația localității Buza este de 1.095 (2026), pe locul 2.994 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Buza?
Buza are o suprafață de 29,7 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Buza crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Buza a trecut de la 1.281 la 1.095, adică o variație de −14,5%.
Unde se află Buza?
Buza se află în județul Cluj. Latitudine 46,906, longitudine 24,173.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Buza?
În Buza, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 16,71 km (2025), pe locul 50 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Buza?
În Buza, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,1 la 10 000 loc. (2025), pe locul 170 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Buza?
Cele mai apropiate de Buza sunt: Cătina (4,5 km), Geaca (8,6 km), Chiochiș (9,0 km), Budești (11 km), Matei (11 km).