Suatu: populație și statistici
Suatu are o populație de 1.408 (2026), pe o suprafață de 53,1 km², cu o densitate a populației de 26,5 loc./km². Se află pe locul 2.802 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.408
- 53,1 km²
- 26 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Suatu ocupă locul 62 (număr de localități: 81).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 7,10 ‰ în Suatu, față de o medie de 6,06 ‰ în județul Cluj și 3,92 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 785,5 ‰ în Suatu, față de o medie de 515,2 ‰ în județul Cluj și 470,2 ‰ la nivel național.
Suatu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Suatu în cifre
Unde se află Suatu?
localități vecine
- Frata6,2 km · 3.682
- Mociu8,1 km · 3.153
- Căianu9,5 km · 2.267
- Ceanu Mare10 km · 3.515
- Cojocna10 km · 4.202
- Cămărașu12 km · 2.542
- Pălatca13 km · 952
- Ploscoș15 km · 586
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Suatu în timp
Populația localității Suatu a fost de 1.669 în 2016 și de 1.408 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.534 |
| 2022 | 1.499 |
| 2023 | 1.465 |
| 2024 | 1.448 |
| 2025 | 1.421 |
| 2026 | 1.408 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.433.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Frata (populație: 3.682), la 6,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Suatu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,0 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 330 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,9 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 266 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.139 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 320 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 18,75 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 192 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.106 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.246 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 785,5 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 132 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.967 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,3 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 717 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,10 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 101 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 47 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,2% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 647 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 46,2 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 485 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,11 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 495 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Suatu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Suatu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 25,2%
- Industria prelucrătoare17 · 11,3%
- Transport și depozitare15 · 9,9%
- Construcții14 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante14 · 9,3%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 7,9%
- Alte activități de servicii11 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 6,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 18,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 11,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 8,6%
- Construcții de clădiri11 · 7,3%
- Lucrări speciale de construcții11 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 7,3%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 5,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi8 · 5,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management7 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Suatu?
Populația localității Suatu este de 1.408 (2026), pe locul 2.802 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Suatu?
Suatu are o suprafață de 53,1 km², cu o densitate a populației de 26 loc./km².
Populația din Suatu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Suatu a trecut de la 1.669 la 1.408, adică o variație de −15,6%.
Unde se află Suatu?
Suatu se află în județul Cluj. Latitudine 46,747, longitudine 23,967.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Suatu?
În Suatu, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 7,10 ‰ (2026), pe locul 101 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Suatu?
În Suatu, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 785,5 ‰ (2025), pe locul 132 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Suatu?
Cele mai apropiate de Suatu sunt: Frata (6,2 km), Mociu (8,1 km), Căianu (9,5 km), Ceanu Mare (10 km), Cojocna (10 km).