Mănăstireni: populație și statistici
Mănăstireni are o populație de 1.263 (2026), pe o suprafață de 62,7 km², cu o densitate a populației de 20,1 loc./km². Se află pe locul 2.902 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.263
- 62,7 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Mănăstireni ocupă locul 70 (număr de localități: 81).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 451,3 m³ în Mănăstireni, față de o medie de 49,3 m³ în județul Cluj și 39,9 m³ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 27,95 km în Mănăstireni, față de o medie de 4,84 km în județul Cluj și 4,84 km la nivel național.
Mănăstireni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 30).
Mănăstireni în cifre
Unde se află Mănăstireni?
Populația din Mănăstireni în timp
Populația localității Mănăstireni a fost de 1.450 în 2016 și de 1.263 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.329 |
| 2022 | 1.300 |
| 2023 | 1.297 |
| 2024 | 1.295 |
| 2025 | 1.289 |
| 2026 | 1.263 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.780.
- Densitatea populației sale este de 4,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Izvoru Crișului, la 4,5 km.
Toți indicatorii pentru Mănăstireni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,4 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 725 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,9 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 162 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,2 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 175 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 27,95 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 51 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.054 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.338 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 834,5 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 91 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,6 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.666 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,58 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 812 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 75,2 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 147 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,96 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 515 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 94 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,1% | 1,2% | 2,3% | pe locul 520 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 451,3 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,33 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 1.008 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,58 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 303 din 2.833 |
Educație
| Indicator | Mănăstireni | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 50 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.959 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,9 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 266 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mănăstireni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor52 · 21,6%
- Transport și depozitare33 · 13,7%
- Industria prelucrătoare32 · 13,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 9,1%
- Construcții22 · 9,1%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante14 · 5,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte30 · 12,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 12,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții21 · 8,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 5,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)11 · 4,6%
- Construcții de clădiri11 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing10 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mănăstireni?
Populația localității Mănăstireni este de 1.263 (2026), pe locul 2.902 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mănăstireni?
Mănăstireni are o suprafață de 62,7 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Mănăstireni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mănăstireni a trecut de la 1.450 la 1.263, adică o variație de −12,9%.
Unde se află Mănăstireni?
Mănăstireni se află în județul Cluj. Latitudine 46,794, longitudine 23,093.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Mănăstireni?
În Mănăstireni, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 451,3 m³ (2025), pe locul 2 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănăstireni?
În Mănăstireni, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 27,95 km (2025), pe locul 51 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Mănăstireni?
Cele mai apropiate de Mănăstireni sunt: Izvoru Crișului (4,5 km), Călățele (7,4 km), Rișca (8,1 km), Sâncraiu (11 km), Huedin (11 km).