Tritenii de Jos: populație și statistici
Tritenii de Jos are o populație de 4.324 (2026), pe o suprafață de 59,4 km², cu o densitate a populației de 72,7 loc./km². Se află pe locul 947 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.324
- 59,4 km²
- 73 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Tritenii de Jos ocupă locul 21 (număr de localități: 81).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Tritenii de Jos, față de o medie de 1,77 ‰ în județul Cluj și 1,87 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 19,68 km în Tritenii de Jos, față de o medie de 4,12 km în județul Cluj și 3,48 km la nivel național.
Tritenii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Tritenii de Jos în cifre
Unde se află Tritenii de Jos?
Populația din Tritenii de Jos în timp
Populația localității Tritenii de Jos a fost de 4.703 în 2016 și de 4.324 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.520 |
| 2022 | 4.513 |
| 2023 | 4.439 |
| 2024 | 4.403 |
| 2025 | 4.353 |
| 2026 | 4.324 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.325.
- Cea mai apropiată localitate este Tăureni, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpia Turzii (populație: 25.468), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tritenii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.002 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.702 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 910 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,09 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 2.035 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,23 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.391 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.643 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.341 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 380,0 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,0 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 954 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 19,68 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 32 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 279 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 486 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,6 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.818 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,01 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 928 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,2% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 3,9 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.573 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,32 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 1.486 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.650 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.580 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tritenii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.917 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tritenii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor69 · 20,1%
- Transport și depozitare45 · 13,1%
- Activități administrative și servicii de suport44 · 12,8%
- Construcții39 · 11,3%
- Industria prelucrătoare33 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante19 · 5,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 14,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 14,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 11,3%
- Lucrări speciale de construcții37 · 10,8%
- Activități de închiriere și leasing31 · 9,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 6,7%
- Construcții de clădiri19 · 5,5%
- Lucrări de geniu civil18 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 4,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora16 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tritenii de Jos?
Populația localității Tritenii de Jos este de 4.324 (2026), pe locul 947 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tritenii de Jos?
Tritenii de Jos are o suprafață de 59,4 km², cu o densitate a populației de 73 loc./km².
Populația din Tritenii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tritenii de Jos a trecut de la 4.703 la 4.324, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Tritenii de Jos?
Tritenii de Jos se află în județul Cluj. Latitudine 46,592, longitudine 24,019.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tritenii de Jos?
În Tritenii de Jos, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2025), pe locul 2.391 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tritenii de Jos?
În Tritenii de Jos, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 19,68 km (2025), pe locul 32 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Tritenii de Jos?
Cele mai apropiate de Tritenii de Jos sunt: Tăureni (4,7 km), Valea Largă (5,4 km), Viișoara (6,8 km), Ceanu Mare (8,2 km), Sânger (10 km).