Mărgău: populație și statistici
Mărgău are o populație de 1.445 (2026), pe o suprafață de 211,9 km², cu o densitate a populației de 6,8 loc./km². Se află pe locul 2.773 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.445
- 211,9 km²
- 7 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Mărgău ocupă locul 58 (număr de localități: 81).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 1.050 ‰ în Mărgău, față de o medie de 515,2 ‰ în județul Cluj și 470,2 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 279,6 ‰ în Mărgău, față de o medie de 26,1 ‰ în județul Cluj și 29,5 ‰ la nivel național.
Mărgău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 43).
Mărgău în cifre
Unde se află Mărgău?
localități vecine
- Beliș8,6 km · 1.217
- Călățele14 km · 2.452
- Săcuieu14 km · 1.397
- Sâncraiu16 km · 1.486
- Mărișel18 km · 1.465
- Horea20 km · 1.833
- Măguri-Răcătău21 km · 2.223
- Rișca21 km · 1.289
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Mărgău în timp
Populația localității Mărgău a fost de 1.586 în 2016 și de 1.445 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.534 |
| 2022 | 1.520 |
| 2023 | 1.496 |
| 2024 | 1.483 |
| 2025 | 1.468 |
| 2026 | 1.445 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 29.682.
- Densitatea populației sale este de 13,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Beliș, la 8,6 km.
Toți indicatorii pentru Mărgău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.363 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,9 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.900 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,5 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 213 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,24 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 864 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,38 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.321 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.518 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.505 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 1.050 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 25 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.427 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,77 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 428 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 77,5 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 132 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,23 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 143 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 134 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 689 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 7,0 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 72 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.999 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 78 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 279,6 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 44 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,5 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.696 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,77 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 1.141 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 907 din 2.833 |
Educație
| Indicator | Mărgău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.204 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,9 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 402 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mărgău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 18,0%
- Industria prelucrătoare47 · 13,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit44 · 13,0%
- Transport și depozitare40 · 11,8%
- Hoteluri și restaurante35 · 10,3%
- Construcții24 · 7,1%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 12,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 10,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră32 · 9,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)32 · 9,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare25 · 7,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții23 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 6,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe18 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mărgău?
Populația localității Mărgău este de 1.445 (2026), pe locul 2.773 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mărgău?
Mărgău are o suprafață de 211,9 km², cu o densitate a populației de 7 loc./km².
Populația din Mărgău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mărgău a trecut de la 1.586 la 1.445, adică o variație de −8,9%.
Unde se află Mărgău?
Mărgău se află în județul Cluj. Latitudine 46,689, longitudine 22,863.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mărgău?
În Mărgău, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 1.050 ‰ (2025), pe locul 25 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mărgău?
În Mărgău, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 279,6 ‰ (2025), pe locul 44 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Mărgău?
Cele mai apropiate de Mărgău sunt: Beliș (8,6 km), Călățele (14 km), Săcuieu (14 km), Sâncraiu (16 km), Mărișel (18 km).