Petreștii de Jos: populație și statistici
Petreștii de Jos are o populație de 1.440 (2026), pe o suprafață de 72,7 km², cu o densitate a populației de 19,8 loc./km². Se află pe locul 2.779 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.440
- 72,7 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Petreștii de Jos ocupă locul 59 (număr de localități: 81).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 9,03 ‰ în Petreștii de Jos, față de o medie de 6,06 ‰ în județul Cluj și 3,92 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 0 ‰ în Petreștii de Jos, față de o medie de 1.010 ‰ în județul Cluj și 930 ‰ la nivel național.
Petreștii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 45).
Petreștii de Jos în cifre
Unde se află Petreștii de Jos?
Populația din Petreștii de Jos în timp
Populația localității Petreștii de Jos a fost de 1.540 în 2016 și de 1.440 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.474 |
| 2022 | 1.449 |
| 2023 | 1.430 |
| 2024 | 1.439 |
| 2025 | 1.457 |
| 2026 | 1.440 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.182.
- Densitatea populației sale este de 4,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săndulești (populație: 2.243), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Petreștii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 976 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,2 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 175 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,31 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 177 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,78 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 623 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.187 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.095 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 824,3 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 98 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.427 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 65,3 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 215 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 9,03 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 45 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,0% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.231 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 0 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.230 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 41,7 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 259 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,7 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.419 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Petreștii de Jos | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,9 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 402 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Petreștii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor58 · 17,5%
- Industria prelucrătoare38 · 11,5%
- Transport și depozitare37 · 11,2%
- Hoteluri și restaurante33 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 8,2%
- Construcții26 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 7,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 13,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 10,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 9,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții24 · 7,3%
- Fabricarea produselor alimentare17 · 5,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 5,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 5,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 4,5%
- Construcții de clădiri15 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Petreștii de Jos?
Populația localității Petreștii de Jos este de 1.440 (2026), pe locul 2.779 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Petreștii de Jos?
Petreștii de Jos are o suprafață de 72,7 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Petreștii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Petreștii de Jos a trecut de la 1.540 la 1.440, adică o variație de −6,5%.
Unde se află Petreștii de Jos?
Petreștii de Jos se află în județul Cluj. Latitudine 46,577, longitudine 23,627.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Petreștii de Jos?
În Petreștii de Jos, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 9,03 ‰ (2026), pe locul 45 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Petreștii de Jos?
În Petreștii de Jos, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 0 ‰ (2025), pe locul 1.230 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Petreștii de Jos?
Cele mai apropiate de Petreștii de Jos sunt: Săndulești (7,2 km), Mihai Viteazu (8,2 km), Tureni (8,9 km), Iara (10 km), Ciurila (10 km).