Săndulești: populație și statistici
Săndulești are o populație de 2.243 (2026), pe o suprafață de 22,3 km², cu o densitate a populației de 100 loc./km². Se află pe locul 2.118 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +11,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.243
- 22,3 km²
- 100 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Săndulești ocupă locul 40 (număr de localități: 81).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 8,47 ‰ în Săndulești, față de o medie de 6,06 ‰ în județul Cluj și 3,92 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,6 ‰ în Săndulești, față de o medie de 7,8 ‰ în județul Cluj și 6,7 ‰ la nivel național.
Săndulești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 88).
Săndulești în cifre
Unde se află Săndulești?
Populația din Săndulești în timp
Populația localității Săndulești a fost de 2.008 în 2016 și de 2.243 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.120 |
| 2022 | 2.155 |
| 2023 | 2.159 |
| 2024 | 2.193 |
| 2025 | 2.221 |
| 2026 | 2.243 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.126.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mihai Viteazu (populație: 5.933), la 4,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Săndulești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,4 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 206 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.010 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,30 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 601 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,57 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 440 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 904 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.623 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,0 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.642 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,5 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.436 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,45 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.600 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,01 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 245 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 400 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 256 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 78,0 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 130 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 8,47 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 55 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 107 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 918 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 416 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 411 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 57,5 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 198 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 33,9 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 949 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,29 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 284 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Săndulești | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Săndulești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor110 · 19,5%
- Industria prelucrătoare61 · 10,8%
- Transport și depozitare54 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport54 · 9,6%
- Construcții53 · 9,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice51 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante43 · 7,6%
- Alte activități de servicii27 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor88 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții49 · 8,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte47 · 8,3%
- Construcții de clădiri38 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație38 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing31 · 5,5%
- Lucrări de geniu civil28 · 5,0%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice27 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare25 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Săndulești?
Populația localității Săndulești este de 2.243 (2026), pe locul 2.118 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Săndulești?
Săndulești are o suprafață de 22,3 km², cu o densitate a populației de 100 loc./km².
Populația din Săndulești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Săndulești a trecut de la 2.008 la 2.243, adică o variație de +11,7%.
Unde se află Săndulești?
Săndulești se află în județul Cluj. Latitudine 46,576, longitudine 23,721.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săndulești?
În Săndulești, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 8,47 ‰ (2026), pe locul 55 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Săndulești?
În Săndulești, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,6 ‰ (2025), pe locul 206 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Săndulești?
Cele mai apropiate de Săndulești sunt: Mihai Viteazu (4,5 km), Turda (4,9 km), Petreștii de Jos (7,2 km), Tureni (8,1 km), Moldovenești (11 km).