Mica (Cluj): populație și statistici
Mica are o populație de 3.541 (2026), pe o suprafață de 64,8 km², cu o densitate a populației de 54,6 loc./km². Se află pe locul 1.268 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.541
- 64,8 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Mica ocupă locul 28 (număr de localități: 81).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 55 ‰ în Mica, față de o medie de 245 ‰ în județul Cluj și 163 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,28 ‰ în Mica, față de o medie de 6,15 ‰ în județul Cluj și 3,53 ‰ la nivel național.
Mica: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 58).
Mica în cifre
Unde se află Mica?
Populația din Mica în timp
Populația localității Mica a fost de 3.618 în 2016 și de 3.541 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.620 |
| 2022 | 3.557 |
| 2023 | 3.584 |
| 2024 | 3.578 |
| 2025 | 3.540 |
| 2026 | 3.541 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.078.
- Cea mai apropiată localitate este Cuzdrioara, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dej (populație: 35.981), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mica
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 526 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.846 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,18 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 733 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,98 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 968 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.651 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.326 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 466,3 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.814 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,8 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 883 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 894 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 41,2 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 806 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,11 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 869 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 49 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 954 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,4 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.183 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,4 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.037 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.510 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Mica | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mica
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor76 · 22,9%
- Transport și depozitare48 · 14,5%
- Construcții43 · 13,0%
- Industria prelucrătoare31 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante27 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 5,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 17,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte46 · 13,9%
- Lucrări speciale de construcții42 · 12,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 12,7%
- Construcții de clădiri34 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație25 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil16 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing16 · 4,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mica?
Populația localității Mica este de 3.541 (2026), pe locul 1.268 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mica?
Mica are o suprafață de 64,8 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Mica crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mica a trecut de la 3.618 la 3.541, adică o variație de −2,1%.
Unde se află Mica?
Mica se află în județul Cluj. Latitudine 47,138, longitudine 23,964.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mica?
În Mica, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 55 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mica?
În Mica, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,28 ‰ (2024), pe locul 2.510 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Mica?
Cele mai apropiate de Mica sunt: Cuzdrioara (6,3 km), Dej (6,6 km), Unguraș (8,3 km), Braniștea (8,6 km), Petru Rareș (8,7 km).