Recea-Cristur: populație și statistici
Recea-Cristur are o populație de 1.355 (2026), pe o suprafață de 76,2 km², cu o densitate a populației de 17,8 loc./km². Se află pe locul 2.836 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.355
- 76,2 km²
- 18 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Recea-Cristur ocupă locul 65 (număr de localități: 81).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 21,4 ‰ în Recea-Cristur, față de o medie de 7,8 ‰ în județul Cluj și 6,7 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 801,5 ‰ în Recea-Cristur, față de o medie de 515,2 ‰ în județul Cluj și 470,2 ‰ la nivel național.
Recea-Cristur: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Recea-Cristur în cifre
Unde se află Recea-Cristur?
localități vecine
- Gârbou7,3 km · 1.806
- Panticeu8,1 km · 1.694
- Bobâlna8,5 km · 1.305
- Zalha9,0 km · 756
- Cristolț12 km · 1.034
- Dragu13 km · 1.440
- Șimișna13 km · 1.055
- Așchileu15 km · 1.396
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Recea-Cristur în timp
Populația localității Recea-Cristur a fost de 1.386 în 2016 și de 1.355 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.354 |
| 2022 | 1.339 |
| 2023 | 1.332 |
| 2024 | 1.353 |
| 2025 | 1.343 |
| 2026 | 1.355 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Născuți vii la 1 000 de locuitori”.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.665.
- Densitatea populației sale este de 5,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Gârbou, la 7,3 km.
Toți indicatorii pentru Recea-Cristur
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,3 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 318 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,1 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 543 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 21,4 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 8 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 464 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,21 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 501 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.086 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.282 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 801,5 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 120 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,8 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.399 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,4 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.122 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,48 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.166 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 63 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.792 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 9,6% | 1,2% | 2,3% | pe locul 236 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 869 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,6 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 421 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,3 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.357 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 810 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Recea-Cristur | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,4 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 332 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Recea-Cristur
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor22 · 14,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 10,6%
- Transport și depozitare15 · 9,9%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 9,9%
- Industria prelucrătoare14 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 9,3%
- Tranzacții imobiliare13 · 8,6%
- Construcții10 · 6,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 13,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 9,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 9,3%
- Tranzacții imobiliare13 · 8,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 7,3%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 6,0%
- Activități sportive, de agrement și recreative9 · 6,0%
- Construcții de clădiri7 · 4,6%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Recea-Cristur?
Populația localității Recea-Cristur este de 1.355 (2026), pe locul 2.836 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Recea-Cristur?
Recea-Cristur are o suprafață de 76,2 km², cu o densitate a populației de 18 loc./km².
Populația din Recea-Cristur crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Recea-Cristur a trecut de la 1.386 la 1.355, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Recea-Cristur?
Recea-Cristur se află în județul Cluj. Latitudine 47,111, longitudine 23,524.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Recea-Cristur?
În Recea-Cristur, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 21,4 ‰ (2025), pe locul 8 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Recea-Cristur?
În Recea-Cristur, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 801,5 ‰ (2025), pe locul 120 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Recea-Cristur?
Cele mai apropiate de Recea-Cristur sunt: Gârbou (7,3 km), Panticeu (8,1 km), Bobâlna (8,5 km), Zalha (9,0 km), Cristolț (12 km).