Izvoru Crișului: populație și statistici
Izvoru Crișului are o populație de 1.425 (2026), pe o suprafață de 41,4 km², cu o densitate a populației de 34,4 loc./km². Se află pe locul 2.788 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.425
- 41,4 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Izvoru Crișului ocupă locul 60 (număr de localități: 81).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Izvoru Crișului, față de o medie de 18,2 ‰ în județul Cluj și 20,1 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 108,8 m³ în Izvoru Crișului, față de o medie de 49,3 m³ în județul Cluj și 39,9 m³ la nivel național.
Izvoru Crișului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Izvoru Crișului în cifre
Unde se află Izvoru Crișului?
Populația din Izvoru Crișului în timp
Populația localității Izvoru Crișului a fost de 1.555 în 2016 și de 1.425 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.457 |
| 2022 | 1.443 |
| 2023 | 1.424 |
| 2024 | 1.416 |
| 2025 | 1.426 |
| 2026 | 1.425 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.797.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Mănăstireni, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Huedin (populație: 8.972), la 8,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Izvoru Crișului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 0,0 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.163 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,8 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.068 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.481 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,19 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 506 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,70 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.947 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.017 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 2.410 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 713,7 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 241 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,1 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.135 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,5 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.038 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,11 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.572 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 1,2% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 224 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 601 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 30,9 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 332 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 108,8 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 58 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,25 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 475 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,70 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 884 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,70 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 479 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,70 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 556 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Izvoru Crișului | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,0 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 387 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Izvoru Crișului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 27,3%
- Transport și depozitare23 · 19,0%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 10,7%
- Construcții10 · 8,3%
- Industria prelucrătoare9 · 7,4%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 5,0%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 19,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 14,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții9 · 7,4%
- Activități de închiriere și leasing9 · 7,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 5,0%
- Activități poștale și de curier5 · 4,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 4,1%
- Lucrări de geniu civil4 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Izvoru Crișului?
Populația localității Izvoru Crișului este de 1.425 (2026), pe locul 2.788 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Izvoru Crișului?
Izvoru Crișului are o suprafață de 41,4 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Izvoru Crișului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Izvoru Crișului a trecut de la 1.555 la 1.425, adică o variație de −8,4%.
Unde se află Izvoru Crișului?
Izvoru Crișului se află în județul Cluj. Latitudine 46,834, longitudine 23,096.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoru Crișului?
În Izvoru Crișului, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2025), pe locul 3.163 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Izvoru Crișului?
În Izvoru Crișului, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 108,8 m³ (2025), pe locul 58 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Izvoru Crișului?
Cele mai apropiate de Izvoru Crișului sunt: Mănăstireni (4,5 km), Huedin (8,2 km), Sâncraiu (10 km), Călățele (11 km), Aghireșu (12 km).