Frata: populație și statistici
Frata are o populație de 3.682 (2026), pe o suprafață de 72,9 km², cu o densitate a populației de 50,5 loc./km². Se află pe locul 1.207 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.682
- 72,9 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Frata ocupă locul 26 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 21,46 km în Frata, față de o medie de 4,12 km în județul Cluj și 3,48 km la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,8 ‰ în Frata, față de o medie de 18,2 ‰ în județul Cluj și 20,1 ‰ la nivel național.
Frata: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 74).
Frata în cifre
Unde se află Frata?
Populația din Frata în timp
Populația localității Frata a fost de 4.087 în 2016 și de 3.682 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.897 |
| 2022 | 3.850 |
| 2023 | 3.814 |
| 2024 | 3.763 |
| 2025 | 3.715 |
| 2026 | 3.682 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.206.
- Cea mai apropiată localitate este Suatu, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sărmașu (populație: 6.452), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Frata
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.903 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.033 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 857 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,90 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 221 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.905 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.055 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 517,4 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.232 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,8 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.735 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 21,46 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 25 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 361 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 313 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,1 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 768 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,44 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.300 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,3% | 1,2% | 2,3% | pe locul 640 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 837 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,4 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.257 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 38,3 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 733 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,98 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 515 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Frata | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Frata
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor90 · 22,1%
- Transport și depozitare60 · 14,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit41 · 10,1%
- Construcții40 · 9,8%
- Industria prelucrătoare39 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante29 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor74 · 18,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 13,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte51 · 12,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe41 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții39 · 9,6%
- Construcții de clădiri32 · 7,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 7,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație26 · 6,4%
- Activități de închiriere și leasing26 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil22 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Frata?
Populația localității Frata este de 3.682 (2026), pe locul 1.207 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Frata?
Frata are o suprafață de 72,9 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Frata crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Frata a trecut de la 4.087 la 3.682, adică o variație de −9,9%.
Unde se află Frata?
Frata se află în județul Cluj. Latitudine 46,712, longitudine 24,031.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frata?
În Frata, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 21,46 km (2025), pe locul 25 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frata?
În Frata, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,8 ‰ (2025), pe locul 3.033 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Frata?
Cele mai apropiate de Frata sunt: Suatu (6,2 km), Ceanu Mare (8,1 km), Mociu (10 km), Miheșu de Câmpie (11 km), Valea Largă (11 km).