Gilău: populație și statistici
Gilău are o populație de 9.322 (2026), pe o suprafață de 117,2 km², cu o densitate a populației de 79,5 loc./km². Se află pe locul 296 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.322
- 117,2 km²
- 80 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Gilău ocupă locul 9 (număr de localități: 81).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 102,8 ‰ în Gilău, față de o medie de 97,8 ‰ în județul Cluj și 60,3 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,1 în Gilău, față de o medie de 3,7 la 10 000 loc. în județul Cluj și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Gilău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 355).
Gilău în cifre
Unde se află Gilău?
localități vecine
- Căpușu Mare8,6 km · 2.910
- Florești12 km · 58.010
- Săvădisla12 km · 4.087
- Gârbău14 km · 2.129
- Rișca15 km · 1.289
- Băișoara16 km · 1.979
- Baciu17 km · 15.330
- Mărișel17 km · 1.465
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gilău în timp
Populația localității Gilău a fost de 8.706 în 2016 și de 9.322 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.060 |
| 2022 | 9.071 |
| 2023 | 9.121 |
| 2024 | 9.209 |
| 2025 | 9.283 |
| 2026 | 9.322 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.417.
- Cea mai apropiată localitate este Căpușu Mare, la 8,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Florești (populație: 58.010), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gilău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,7 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.073 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,33 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 2.182 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,00 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 556 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.718 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 225 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 506,1 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.345 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,3 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 413 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,25 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 563 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,59 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 454 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 570 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 113 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 102,8 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 57 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,11 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 151 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 305 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 160 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,2% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 547 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 343 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 89,9 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 129 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 44,3 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 534 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,33 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 784 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,97 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 523 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 888 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gilău | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 126 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 605 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.061 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gilău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor521 · 19,1%
- Transport și depozitare296 · 10,8%
- Construcții289 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport271 · 9,9%
- Industria prelucrătoare262 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice220 · 8,1%
- Tranzacții imobiliare152 · 5,6%
- Hoteluri și restaurante146 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor355 · 13,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor326 · 11,9%
- Lucrări speciale de construcții262 · 9,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte224 · 8,2%
- Construcții de clădiri180 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi165 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare152 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing139 · 5,1%
- Lucrări de geniu civil111 · 4,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație110 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gilău?
Populația localității Gilău este de 9.322 (2026), pe locul 296 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gilău?
Gilău are o suprafață de 117,2 km², cu o densitate a populației de 80 loc./km².
Populația din Gilău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gilău a trecut de la 8.706 la 9.322, adică o variație de +7,1%.
Unde se află Gilău?
Gilău se află în județul Cluj. Latitudine 46,714, longitudine 23,322.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gilău?
În Gilău, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 102,8 ‰ (2026), pe locul 57 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gilău?
În Gilău, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,1 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.061 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Gilău?
Cele mai apropiate de Gilău sunt: Căpușu Mare (8,6 km), Florești (12 km), Săvădisla (12 km), Gârbău (14 km), Rișca (15 km).