Călățele: populație și statistici
Călățele are o populație de 2.452 (2026), pe o suprafață de 75,2 km², cu o densitate a populației de 32,6 loc./km². Se află pe locul 1.947 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.452
- 75,2 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Călățele ocupă locul 36 (număr de localități: 81).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 11,91 km în Călățele, față de o medie de 3,32 km în județul Cluj și 3,05 km la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 62,0 ‰ în Călățele, față de o medie de 97,8 ‰ în județul Cluj și 60,3 ‰ la nivel național.
Călățele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 53).
Călățele în cifre
Unde se află Călățele?
Populația din Călățele în timp
Populația localității Călățele a fost de 2.459 în 2016 și de 2.452 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.443 |
| 2022 | 2.421 |
| 2023 | 2.414 |
| 2024 | 2.420 |
| 2025 | 2.444 |
| 2026 | 2.452 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.532.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Mănăstireni, la 7,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Huedin (populație: 8.972), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Călățele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,9 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 335 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.030 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,9 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 881 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,64 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 553 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,26 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 490 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.459 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.598 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 595,0 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 641 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,3 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.336 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,63 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 790 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 62,0 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 261 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,08 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 477 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 104 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 960 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 1,2% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,2 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 196 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.130 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 204 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 62,0 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 178 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,8 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.864 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 11,91 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 108 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Călățele | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Călățele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor69 · 14,4%
- Transport și depozitare59 · 12,3%
- Activități administrative și servicii de suport53 · 11,1%
- Construcții48 · 10,0%
- Industria prelucrătoare46 · 9,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit39 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante36 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice35 · 7,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte49 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții45 · 9,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 9,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi30 · 6,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)27 · 5,6%
- Construcții de clădiri26 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing26 · 5,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare25 · 5,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră24 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Călățele?
Populația localității Călățele este de 2.452 (2026), pe locul 1.947 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Călățele?
Călățele are o suprafață de 75,2 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Călățele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Călățele a trecut de la 2.459 la 2.452, adică o variație de −0,3%.
Unde se află Călățele?
Călățele se află în județul Cluj. Latitudine 46,748, longitudine 23,022.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Călățele?
În Călățele, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 11,91 km (2025), pe locul 108 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Călățele?
În Călățele, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 62,0 ‰ (2026), pe locul 261 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Călățele?
Cele mai apropiate de Călățele sunt: Mănăstireni (7,4 km), Rișca (8,4 km), Sâncraiu (9,5 km), Mărișel (9,9 km), Izvoru Crișului (11 km).