Cămărașu: populație și statistici
Cămărașu are o populație de 2.542 (2026), pe o suprafață de 48,2 km², cu o densitate a populației de 52,8 loc./km². Se află pe locul 1.892 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.542
- 48,2 km²
- 53 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Cămărașu ocupă locul 35 (număr de localități: 81).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 13,4 ‰ în Cămărașu, față de o medie de 7,8 ‰ în județul Cluj și 6,7 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 22,11 km în Cămărașu, față de o medie de 4,84 km în județul Cluj și 4,84 km la nivel național.
Cămărașu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 26).
Cămărașu în cifre
Unde se află Cămărașu?
localități vecine
- Mociu5,7 km · 3.153
- Sărmașu6,6 km · 6.452
- Budești8,6 km · 1.692
- Cătina8,9 km · 1.507
- Geaca11 km · 1.340
- Frata11 km · 3.682
- Suatu12 km · 1.408
- Silivașu de Câmpie12 km · 856
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cămărașu în timp
Populația localității Cămărașu a fost de 2.780 în 2016 și de 2.542 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.693 |
| 2022 | 2.642 |
| 2023 | 2.601 |
| 2024 | 2.596 |
| 2025 | 2.566 |
| 2026 | 2.542 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.748.
- Cea mai apropiată localitate este Mociu, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sărmașu (populație: 6.452), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cămărașu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.818 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.967 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 7,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 101 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 516 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 22,11 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 117 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,57 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.201 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.270 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 1.934 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 499,6 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.413 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 34,9 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 3.025 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 16,92 km | 4,12 km | 6,17 km | pe locul 46 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 142 m³ | 15.508 m³ | 325.688 m³ | pe locul 782 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,7 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.635 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,97 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.685 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,2% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 37 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.005 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 957 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,5 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.067 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,15 km | 3,32 km | 4,05 km | pe locul 1.052 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,50 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cămărașu | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 133 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 509 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cămărașu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 17,9%
- Construcții27 · 15,6%
- Transport și depozitare22 · 12,7%
- Hoteluri și restaurante19 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 6,9%
- Arte, spectacole și activități recreative12 · 6,9%
- Industria prelucrătoare11 · 6,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții26 · 15,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 12,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 11,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 10,4%
- Construcții de clădiri14 · 8,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 6,9%
- Lucrări de geniu civil9 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing9 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cămărașu?
Populația localității Cămărașu este de 2.542 (2026), pe locul 1.892 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cămărașu?
Cămărașu are o suprafață de 48,2 km², cu o densitate a populației de 53 loc./km².
Populația din Cămărașu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cămărașu a trecut de la 2.780 la 2.542, adică o variație de −8,6%.
Unde se află Cămărașu?
Cămărașu se află în județul Cluj. Latitudine 46,798, longitudine 24,107.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cămărașu?
În Cămărașu, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 13,4 ‰ (2025), pe locul 101 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cămărașu?
În Cămărașu, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 22,11 km (2025), pe locul 117 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Cămărașu?
Cele mai apropiate de Cămărașu sunt: Mociu (5,7 km), Sărmașu (6,6 km), Budești (8,6 km), Cătina (8,9 km), Geaca (11 km).