Economie · 2026
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: Afumați ocupă primul loc, cu 28,63 ‰, iar Boghiș ultimul loc, cu 0,00 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 2,10 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Afumați | Ilfov | 28,63 ‰ |
| 2 | Dobroești | Ilfov | 23,22 ‰ |
| 3 | Tunari | Ilfov | 19,40 ‰ |
| 4 | Cetariu | Bihor | 18,52 ‰ |
| 5 | Voluntari | Ilfov | 18,01 ‰ |
| 6 | Cârcea | Dolj | 17,37 ‰ |
| 7 | Măgurele | Ilfov | 17,10 ‰ |
| 8 | Bragadiru | Ilfov | 17,01 ‰ |
| 9 | Chiajna | Ilfov | 16,76 ‰ |
| 10 | Popești-Leordeni | Ilfov | 16,17 ‰ |
| 11 | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | 15,66 ‰ |
| 12 | Dascălu | Ilfov | 14,98 ‰ |
| 13 | Berceni | Ilfov | 14,38 ‰ |
| 14 | Sfântu Gheorghe | Tulcea | 14,36 ‰ |
| 15 | Corbeanca | Ilfov | 14,30 ‰ |
| 16 | Snagov | Ilfov | 13,47 ‰ |
| 17 | Ciurila | Cluj | 13,18 ‰ |
| 18 | Nojorid | Bihor | 12,25 ‰ |
| 19 | Otopeni | Ilfov | 11,81 ‰ |
| 20 | Costinești | Constanța | 11,60 ‰ |
| 21 | Chinteni | Cluj | 10,98 ‰ |
| 22 | Glina | Ilfov | 10,66 ‰ |
| 23 | Clinceni | Ilfov | 10,58 ‰ |
| 24 | Bozioru | Buzău | 10,51 ‰ |
| 25 | Rimetea | Alba | 10,48 ‰ |
| 26 | Moșnița Nouă | Timiș | 10,35 ‰ |
| 27 | Domnești | Ilfov | 10,30 ‰ |
| 28 | Paleu | Bihor | 10,26 ‰ |
| 29 | Giroc | Timiș | 10,18 ‰ |
| 30 | Feleacu | Cluj | 10,13 ‰ |
| 31 | Ghercești | Dolj | 10,11 ‰ |
| 32 | Gepiu | Bihor | 10,07 ‰ |
| 33 | Joița | Giurgiu | 9,95 ‰ |
| 34 | Florești | Cluj | 9,93 ‰ |
| 35 | Dumbrăvița | Timiș | 9,90 ‰ |
| 36 | Gruiu | Ilfov | 9,77 ‰ |
| 37 | Godeanu | Mehedinți | 9,67 ‰ |
| 38 | Șimnicu de Sus | Dolj | 9,64 ‰ |
| 39 | Șelimbăr | Sibiu | 9,49 ‰ |
| 40 | Malu Mare | Dolj | 9,44 ‰ |
| 41 | Dragomirești-Vale | Ilfov | 9,25 ‰ |
| 42 | 1 Decembrie | Ilfov | 9,15 ‰ |
| 43 | Crevedia | Dâmbovița | 9,09 ‰ |
| 44 | Bradu | Argeș | 9,06 ‰ |
| 45 | Petreștii de Jos | Cluj | 9,03 ‰ |
| 45 | Mischii | Dolj | 9,03 ‰ |
| 45 | București | București | 9,03 ‰ |
| 48 | Moșoaia | Argeș | 9,01 ‰ |
| 49 | Pantelimon | Ilfov | 8,75 ‰ |
| 50 | Mogoșoaia | Ilfov | 8,71 ‰ |
| 51 | Aluniș | Cluj | 8,69 ‰ |
| 52 | Râmnicelu | Buzău | 8,59 ‰ |
| 53 | Jilava | Ilfov | 8,55 ‰ |
| 54 | Sânpetru | Brașov | 8,51 ‰ |
| 55 | Săndulești | Cluj | 8,47 ‰ |
| 56 | Balotești | Ilfov | 8,41 ‰ |
| 57 | Aiton | Cluj | 8,36 ‰ |
| 58 | Drăgănești | Bihor | 8,35 ‰ |
| 59 | Apahida | Cluj | 8,34 ‰ |
| 60 | Ghiroda | Timiș | 8,28 ‰ |
| 61 | Țaga | Cluj | 8,19 ‰ |
| 62 | Pestișu Mic | Hunedoara | 8,16 ‰ |
| 63 | Florești-Stoenești | Giurgiu | 8,15 ‰ |
| 64 | Poienile Izei | Maramureș | 8,11 ‰ |
| 65 | Cristian | Brașov | 8,07 ‰ |
| 65 | Cristian | Sibiu | 8,07 ‰ |
| 67 | Jina | Sibiu | 8,00 ‰ |
| 68 | Rediu | Iași | 7,92 ‰ |
| 69 | Ciugud | Alba | 7,83 ‰ |
| 70 | Văliug | Caraș-Severin | 7,81 ‰ |
| 71 | Gurbănești | Călărași | 7,77 ‰ |
| 71 | Parța | Timiș | 7,77 ‰ |
| 73 | Marpod | Sibiu | 7,76 ‰ |
| 74 | Bogați | Argeș | 7,74 ‰ |
| 75 | Vadu Moților | Alba | 7,69 ‰ |
| 76 | Valea Lupului | Iași | 7,65 ‰ |
| 77 | Brănești | Ilfov | 7,63 ‰ |
| 77 | Remetea Mare | Timiș | 7,63 ‰ |
| 79 | Săbăreni | Giurgiu | 7,60 ‰ |
| 80 | Ișalnița | Dolj | 7,57 ‰ |
| 80 | Miroslava | Iași | 7,57 ‰ |
| 80 | Sânandrei | Timiș | 7,57 ‰ |
| 83 | Drăguș | Brașov | 7,56 ‰ |
| 83 | Cluj-Napoca | Cluj | 7,56 ‰ |
| 85 | Câmpineanca | Vrancea | 7,54 ‰ |
| 86 | Păulești | Prahova | 7,48 ‰ |
| 87 | Sânmartin | Bihor | 7,47 ‰ |
| 88 | Bogda | Timiș | 7,45 ‰ |
| 89 | Sâncraiu | Cluj | 7,40 ‰ |
| 90 | Ohaba | Alba | 7,39 ‰ |
| 90 | Vidra | Alba | 7,39 ‰ |
| 92 | Giarmata | Timiș | 7,38 ‰ |
| 93 | Lazuri de Beiuș | Bihor | 7,32 ‰ |
| 94 | Criciova | Timiș | 7,31 ‰ |
| 95 | Bucovăț | Timiș | 7,27 ‰ |
| 96 | Herăști | Giurgiu | 7,25 ‰ |
| 97 | Sântandrei | Bihor | 7,23 ‰ |
| 97 | Găneasa | Ilfov | 7,23 ‰ |
| 99 | Borșa | Cluj | 7,17 ‰ |
| 100 | Vlad Țepeș | Călărași | 7,13 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3005 | Pochidia | Vaslui | 0,00 ‰ |
| 3005 | Boișoara | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Făurești | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Ghioroiu | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Lăpușata | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Sutești | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Titești | Vâlcea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Bălești | Vrancea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Boghești | Vrancea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Fitionești | Vrancea | 0,00 ‰ |
| 3005 | Treznea | Sălaj | 0,00 ‰ |
| 3005 | Malu | Giurgiu | 0,00 ‰ |
| 3005 | Râu Alb | Dâmbovița | 0,00 ‰ |
| 3005 | Sărățeni | Ialomița | 0,00 ‰ |
| 3005 | Boghiș | Sălaj | 0,00 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Ilfov12,82 ‰
- București9,03 ‰
- Cluj6,06 ‰
- Timiș5,18 ‰
- Bihor4,52 ‰
- Sibiu4,13 ‰
- Constanța4,12 ‰
- Giurgiu4,11 ‰
- Brașov4,06 ‰
- Argeș3,68 ‰
- Bistrița-Năsăud3,62 ‰
- Dolj3,58 ‰
- Maramureș3,58 ‰
- Alba3,50 ‰
- Arad3,43 ‰
- Iași3,19 ‰
- Dâmbovița3,13 ‰
- Prahova3,08 ‰
- Buzău2,92 ‰
- Hunedoara2,88 ‰
- Călărași2,68 ‰
- Vâlcea2,63 ‰
- Gorj2,62 ‰
- Galați2,62 ‰
- Satu Mare2,61 ‰
- Sălaj2,57 ‰
- Suceava2,42 ‰
- Mureș2,33 ‰
- Olt2,31 ‰
- Vrancea2,31 ‰
- Tulcea2,25 ‰
- Brăila2,25 ‰
- Ialomița2,12 ‰
- Bacău2,10 ‰
- Caraș-Severin2,08 ‰
- Mehedinți1,95 ‰
- Teleorman1,95 ‰
- Neamț1,72 ‰
- Botoșani1,54 ‰
- Harghita1,53 ‰
- Vaslui1,52 ‰
- Covasna1,34 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”?
Afumați ocupă primul loc la „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”, cu 28,63 ‰.
Care este mediana pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 2,10 ‰.