Ștefăneștii de Jos: populație și statistici
Ștefăneștii de Jos are o populație de 12.392 (2026), pe o suprafață de 29,3 km², cu o densitate a populației de 423 loc./km². Se află pe locul 182 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +82,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 12.392
- 29,3 km²
- 423 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Ștefăneștii de Jos ocupă locul 13 (număr de localități: 40).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 180,6 ‰ în Ștefăneștii de Jos, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 27,92 ‰ în Ștefăneștii de Jos, față de o medie de 14,48 ‰ în județul Ilfov și 3,20 ‰ la nivel național.
Ștefăneștii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 993).
Ștefăneștii de Jos în cifre
Unde se află Ștefăneștii de Jos?
Populația din Ștefăneștii de Jos în timp
Populația localității Ștefăneștii de Jos a fost de 6.783 în 2016 și de 12.392 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.791 |
| 2022 | 10.226 |
| 2023 | 10.741 |
| 2024 | 11.327 |
| 2025 | 11.965 |
| 2026 | 12.392 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.102.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Afumați, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Voluntari (populație: 50.126), la 4,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștefăneștii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 57,7 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 52 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,1 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 125 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 420 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.093 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,62 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.514 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,18 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 876 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 6.345 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 169 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 512,0 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,7 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.282 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 27,92 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 12 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,07 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 731 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 642 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 84 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 180,6 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 5 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 15,66 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 11 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 415 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 67 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 0,3% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,5 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.249 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,69 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 1.597 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,66 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 190 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.872 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 68 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.530 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștefăneștii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor1.351 · 21,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice698 · 11,1%
- Transport și depozitare694 · 11,1%
- Activități administrative și servicii de suport653 · 10,4%
- Construcții436 · 6,9%
- Tranzacții imobiliare428 · 6,8%
- Informații și comunicații391 · 6,2%
- Industria prelucrătoare350 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor993 · 15,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor829 · 13,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi450 · 7,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte429 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare428 · 6,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management403 · 6,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi379 · 6,0%
- Lucrări speciale de construcții340 · 5,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice317 · 5,1%
- Construcții de clădiri294 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștefăneștii de Jos?
Populația localității Ștefăneștii de Jos este de 12.392 (2026), pe locul 182 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștefăneștii de Jos?
Ștefăneștii de Jos are o suprafață de 29,3 km², cu o densitate a populației de 423 loc./km².
Populația din Ștefăneștii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștefăneștii de Jos a trecut de la 6.783 la 12.392, adică o variație de +82,7%.
Unde se află Ștefăneștii de Jos?
Ștefăneștii de Jos se află în județul Ilfov. Latitudine 44,536, longitudine 26,198.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefăneștii de Jos?
În Ștefăneștii de Jos, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 180,6 ‰ (2026), pe locul 5 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefăneștii de Jos?
În Ștefăneștii de Jos, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 27,92 ‰ (2025), pe locul 12 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Ștefăneștii de Jos?
Cele mai apropiate de Ștefăneștii de Jos sunt: Afumați (4,4 km), Voluntari (4,8 km), Tunari (5,4 km), Găneasa (6,7 km), Dascălu (8,3 km).