Corbeanca: populație și statistici
Corbeanca are o populație de 12.101 (2026), pe o suprafață de 30,1 km², cu o densitate a populației de 403 loc./km². Se află pe locul 189 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +82,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 12.101
- 30,1 km²
- 403 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Corbeanca ocupă locul 14 (număr de localități: 40).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 173,4 ‰ în Corbeanca, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 61,7 ‰ în Corbeanca, față de o medie de 52,2 ‰ în județul Ilfov și 18,5 ‰ la nivel național.
Corbeanca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 806).
Corbeanca în cifre
Unde se află Corbeanca?
Populația din Corbeanca în timp
Populația localității Corbeanca a fost de 6.646 în 2016 și de 12.101 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.814 |
| 2022 | 9.287 |
| 2023 | 10.058 |
| 2024 | 10.856 |
| 2025 | 11.584 |
| 2026 | 12.101 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.210.
- Densitatea populației sale este de 4,4 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Balotești, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Otopeni (populație: 23.276), la 5,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Corbeanca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 61,7 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 40 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.067 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,21 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.000 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,64 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 671 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 7.485 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 136 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 618,5 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 520 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 84,7 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 17 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,37 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 179 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,36 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 170 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 861 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 32 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 173,4 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 7 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 14,30 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 15 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 236 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 319 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,1% | 0,3% | 2,3% | pe locul 3.098 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,7 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.874 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,07 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 842 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,39 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 130 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Corbeanca | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 95 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.427 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Corbeanca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Activități profesionale, științifice și tehnice1.081 · 15,7%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor1.059 · 15,4%
- Activități administrative și servicii de suport771 · 11,2%
- Informații și comunicații640 · 9,3%
- Tranzacții imobiliare511 · 7,4%
- Construcții432 · 6,3%
- Industria prelucrătoare404 · 5,9%
- Transport și depozitare390 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor806 · 11,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management737 · 10,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor694 · 10,1%
- Tranzacții imobiliare511 · 7,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi509 · 7,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice478 · 6,9%
- Publicitate și activități de studiere a pieței464 · 6,7%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe420 · 6,1%
- Activități de servicii informatice398 · 5,8%
- Lucrări speciale de construcții359 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Corbeanca?
Populația localității Corbeanca este de 12.101 (2026), pe locul 189 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Corbeanca?
Corbeanca are o suprafață de 30,1 km², cu o densitate a populației de 403 loc./km².
Populația din Corbeanca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Corbeanca a trecut de la 6.646 la 12.101, adică o variație de +82,1%.
Unde se află Corbeanca?
Corbeanca se află în județul Ilfov. Latitudine 44,600, longitudine 26,050.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Corbeanca?
În Corbeanca, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 173,4 ‰ (2026), pe locul 7 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Corbeanca?
În Corbeanca, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 61,7 ‰ (2025), pe locul 40 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Corbeanca?
Cele mai apropiate de Corbeanca sunt: Balotești (4,4 km), Otopeni (5,8 km), Mogoșoaia (7,4 km), Buftea (8,6 km), Tunari (8,6 km).