Economie · 2026
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: Afumați ocupă primul loc, cu 282,1 ‰, iar Bârna ultimul loc, cu 0,0 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 29,4 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Afumați | Ilfov | 282,1 ‰ |
| 2 | Dobroești | Ilfov | 222,7 ‰ |
| 3 | Voluntari | Ilfov | 214,8 ‰ |
| 4 | Cârcea | Dolj | 189,7 ‰ |
| 5 | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | 180,6 ‰ |
| 6 | Tunari | Ilfov | 174,6 ‰ |
| 7 | Corbeanca | Ilfov | 173,4 ‰ |
| 8 | Bragadiru | Ilfov | 172,7 ‰ |
| 9 | Otopeni | Ilfov | 169,1 ‰ |
| 10 | Costinești | Constanța | 157,9 ‰ |
| 11 | Dumbrăvița | Timiș | 149,3 ‰ |
| 12 | Măgurele | Ilfov | 146,1 ‰ |
| 13 | Popești-Leordeni | Ilfov | 144,3 ‰ |
| 14 | Domnești | Ilfov | 143,7 ‰ |
| 15 | Mogoșoaia | Ilfov | 142,6 ‰ |
| 16 | Chiajna | Ilfov | 142,5 ‰ |
| 17 | Berceni | Ilfov | 141,4 ‰ |
| 18 | Snagov | Ilfov | 140,8 ‰ |
| 19 | Balotești | Ilfov | 140,3 ‰ |
| 20 | București | București | 140,0 ‰ |
| 21 | Ciurila | Cluj | 138,9 ‰ |
| 22 | Clinceni | Ilfov | 138,3 ‰ |
| 23 | Cluj-Napoca | Cluj | 133,6 ‰ |
| 24 | Feleacu | Cluj | 129,2 ‰ |
| 25 | Ghiroda | Timiș | 126,6 ‰ |
| 26 | Remetea Mare | Timiș | 125,6 ‰ |
| 27 | Dragomirești-Vale | Ilfov | 124,4 ‰ |
| 28 | Pantelimon | Ilfov | 123,4 ‰ |
| 29 | 1 Decembrie | Ilfov | 122,4 ‰ |
| 30 | Moara Vlăsiei | Ilfov | 122,1 ‰ |
| 31 | Florești | Cluj | 122,0 ‰ |
| 32 | Paleu | Bihor | 120,3 ‰ |
| 33 | Dascălu | Ilfov | 119,3 ‰ |
| 34 | Eforie | Constanța | 118,2 ‰ |
| 35 | Fundata | Brașov | 115,9 ‰ |
| 35 | Jilava | Ilfov | 115,9 ‰ |
| 37 | Beliș | Cluj | 114,2 ‰ |
| 38 | Ghercești | Dolj | 114,1 ‰ |
| 39 | Brănești | Ilfov | 113,1 ‰ |
| 40 | Corunca | Mureș | 112,4 ‰ |
| 41 | Pielești | Dolj | 112,2 ‰ |
| 42 | Giroc | Timiș | 112,1 ‰ |
| 43 | Cristian | Brașov | 110,8 ‰ |
| 44 | Bradu | Argeș | 110,6 ‰ |
| 45 | Glina | Ilfov | 108,7 ‰ |
| 46 | Bogda | Timiș | 108,0 ‰ |
| 47 | Nojorid | Bihor | 107,1 ‰ |
| 48 | Vidra | Ilfov | 106,7 ‰ |
| 48 | Timișoara | Timiș | 106,7 ‰ |
| 50 | Cornetu | Ilfov | 105,7 ‰ |
| 51 | Văliug | Caraș-Severin | 105,5 ‰ |
| 52 | Oradea | Bihor | 105,4 ‰ |
| 53 | Sântandrei | Bihor | 105,3 ‰ |
| 54 | Sânpetru | Brașov | 104,4 ‰ |
| 55 | Ciorogârla | Ilfov | 104,2 ‰ |
| 56 | Petrăchioaia | Ilfov | 103,6 ‰ |
| 57 | Gilău | Cluj | 102,8 ‰ |
| 58 | Sânmartin | Bihor | 102,4 ‰ |
| 59 | Joița | Giurgiu | 102,1 ‰ |
| 60 | Moșnița Nouă | Timiș | 101,5 ‰ |
| 61 | Chinteni | Cluj | 101,3 ‰ |
| 62 | Moșoaia | Argeș | 99,8 ‰ |
| 63 | Borș | Bihor | 99,2 ‰ |
| 64 | Sic | Cluj | 98,9 ‰ |
| 65 | Malu Mare | Dolj | 98,8 ‰ |
| 66 | Hărman | Brașov | 98,5 ‰ |
| 66 | Apahida | Cluj | 98,5 ‰ |
| 68 | Șelimbăr | Sibiu | 97,9 ‰ |
| 69 | Bascov | Argeș | 97,5 ‰ |
| 70 | Sânandrei | Timiș | 96,9 ‰ |
| 71 | Păulești | Prahova | 95,3 ‰ |
| 72 | Buftea | Ilfov | 95,2 ‰ |
| 73 | Livezeni | Mureș | 95,1 ‰ |
| 74 | Valea Ierii | Cluj | 94,6 ‰ |
| 75 | Crevedia | Dâmbovița | 94,5 ‰ |
| 76 | Constanța | Constanța | 94,0 ‰ |
| 77 | Predeal | Brașov | 93,8 ‰ |
| 78 | Mărăcineni | Argeș | 93,5 ‰ |
| 79 | Săcălaz | Timiș | 93,0 ‰ |
| 79 | Copăceni | Ilfov | 93,0 ‰ |
| 81 | Găneasa | Ilfov | 92,4 ‰ |
| 82 | Chitila | Ilfov | 92,3 ‰ |
| 83 | Dâmbovicioara | Argeș | 91,5 ‰ |
| 84 | Cetariu | Bihor | 91,2 ‰ |
| 84 | Slătioara | Olt | 91,2 ‰ |
| 86 | Șag | Timiș | 90,9 ‰ |
| 87 | Brașov | Brașov | 90,3 ‰ |
| 88 | Baciu | Cluj | 90,2 ‰ |
| 88 | Valea Lupului | Iași | 90,2 ‰ |
| 90 | Livada | Arad | 89,7 ‰ |
| 91 | Albota | Argeș | 89,4 ‰ |
| 92 | Bârnova | Iași | 88,9 ‰ |
| 93 | Sfântu Gheorghe | Tulcea | 88,8 ‰ |
| 94 | Sinaia | Prahova | 88,4 ‰ |
| 95 | Rediu | Iași | 87,8 ‰ |
| 96 | Alba Iulia | Alba | 87,1 ‰ |
| 97 | Ciolpani | Ilfov | 86,0 ‰ |
| 98 | Crișan | Tulcea | 85,9 ‰ |
| 99 | Vânători | Galați | 85,4 ‰ |
| 100 | Jucu | Cluj | 85,2 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3124 | Stânceni | Mureș | 0,0 ‰ |
| 3124 | Vânători | Mureș | 0,0 ‰ |
| 3124 | Zau de Câmpie | Mureș | 0,0 ‰ |
| 3124 | Bârgăuani | Neamț | 0,0 ‰ |
| 3124 | Cândești | Neamț | 0,0 ‰ |
| 3124 | Gârcina | Neamț | 0,0 ‰ |
| 3124 | Brâncoveni | Olt | 0,0 ‰ |
| 3124 | Crâmpoia | Olt | 0,0 ‰ |
| 3124 | Pârșcoveni | Olt | 0,0 ‰ |
| 3124 | Sâmburești | Olt | 0,0 ‰ |
| 3124 | Vâlcele | Olt | 0,0 ‰ |
| 3124 | Bârghiș | Sibiu | 0,0 ‰ |
| 3124 | Sârbeni | Teleorman | 0,0 ‰ |
| 3124 | Zâmbreasca | Teleorman | 0,0 ‰ |
| 3124 | Bârna | Timiș | 0,0 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Ilfov144,5 ‰
- București140,0 ‰
- Cluj97,8 ‰
- Timiș79,2 ‰
- Bihor69,8 ‰
- Brașov68,6 ‰
- Constanța66,2 ‰
- Argeș58,7 ‰
- Sibiu57,0 ‰
- Arad56,8 ‰
- Dolj55,2 ‰
- Giurgiu53,6 ‰
- Alba53,1 ‰
- Maramureș50,8 ‰
- Prahova50,7 ‰
- Bistrița-Năsăud50,2 ‰
- Hunedoara48,2 ‰
- Iași46,5 ‰
- Mureș45,4 ‰
- Satu Mare44,1 ‰
- Gorj43,6 ‰
- Buzău43,4 ‰
- Sălaj41,7 ‰
- Tulcea41,6 ‰
- Dâmbovița40,4 ‰
- Galați39,5 ‰
- Călărași39,2 ‰
- Teleorman38,7 ‰
- Caraș-Severin38,6 ‰
- Vâlcea38,4 ‰
- Harghita38,2 ‰
- Vrancea37,8 ‰
- Olt37,4 ‰
- Suceava36,1 ‰
- Brăila34,9 ‰
- Mehedinți34,8 ‰
- Bacău34,3 ‰
- Ialomița33,1 ‰
- Neamț33,1 ‰
- Covasna31,6 ‰
- Vaslui22,9 ‰
- Botoșani21,4 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”?
Afumați ocupă primul loc la „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”, cu 282,1 ‰.
Care este mediana pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 29,4 ‰.