Lazuri de Beiuș: populație și statistici
Lazuri de Beiuș are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 59,4 km², cu o densitate a populației de 25,3 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 59,4 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Lazuri de Beiuș ocupă locul 93 (număr de localități: 101).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 7,32 ‰ în Lazuri de Beiuș, față de o medie de 4,52 ‰ în județul Bihor și 3,92 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 24,0 ‰ în Lazuri de Beiuș, față de o medie de 16,6 ‰ în județul Bihor și 20,1 ‰ la nivel național.
Lazuri de Beiuș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 27).
Lazuri de Beiuș în cifre
Unde se află Lazuri de Beiuș?
localități vecine
- Tărcaia4,2 km · 1.842
- Rieni4,3 km · 3.003
- Lunca8,6 km · 2.581
- Drăgănești8,9 km · 2.874
- Beiuș9,6 km · 10.345
- Finiș9,7 km · 3.593
- Ștei10 km · 6.286
- Buntești11 km · 4.095
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Lazuri de Beiuș în timp
Populația localității Lazuri de Beiuș a fost de 1.580 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.544 |
| 2022 | 1.525 |
| 2023 | 1.500 |
| 2024 | 1.506 |
| 2025 | 1.506 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.312.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tărcaia, la 4,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Rieni (populație: 3.003), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lazuri de Beiuș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lazuri de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.189 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,0 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 626 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lazuri de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,33 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.358 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 826 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 2.747 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 549,9 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 918 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,8 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.508 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lazuri de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 54,6 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 374 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,32 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 93 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lazuri de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 81 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.346 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Lazuri de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 599 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lazuri de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lazuri de Beiuș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor39 · 25,5%
- Industria prelucrătoare21 · 13,7%
- Construcții18 · 11,8%
- Transport și depozitare17 · 11,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 7,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 5,9%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,1%
- Lucrări speciale de construcții17 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 10,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 7,2%
- Construcții de clădiri10 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,5%
- Fabricarea mobilei9 · 5,9%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice9 · 5,9%
- Lucrări de geniu civil7 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lazuri de Beiuș?
Populația localității Lazuri de Beiuș este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lazuri de Beiuș?
Lazuri de Beiuș are o suprafață de 59,4 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Lazuri de Beiuș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lazuri de Beiuș a trecut de la 1.580 la 1.502, adică o variație de −4,9%.
Unde se află Lazuri de Beiuș?
Lazuri de Beiuș se află în județul Bihor. Latitudine 46,564, longitudine 22,342.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lazuri de Beiuș?
În Lazuri de Beiuș, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 7,32 ‰ (2026), pe locul 93 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lazuri de Beiuș?
În Lazuri de Beiuș, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 24,0 ‰ (2025), pe locul 336 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Lazuri de Beiuș?
Cele mai apropiate de Lazuri de Beiuș sunt: Tărcaia (4,2 km), Rieni (4,3 km), Lunca (8,6 km), Drăgănești (8,9 km), Beiuș (9,6 km).