1 Decembrie: populație și statistici
1 Decembrie are o populație de 8.962 (2026), pe o suprafață de 17,0 km², cu o densitate a populației de 526 loc./km². Se află pe locul 311 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +11,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.962
- 17,0 km²
- 526 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: 1 Decembrie ocupă locul 22 (număr de localități: 40).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 122,4 ‰ în 1 Decembrie, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,1 în 1 Decembrie, față de o medie de 2,7 la 10 000 loc. în județul Ilfov și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
1 Decembrie: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 434).
1 Decembrie în cifre
Unde se află 1 Decembrie?
Populația din 1 Decembrie în timp
Populația localității 1 Decembrie a fost de 8.028 în 2016 și de 8.962 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.418 |
| 2022 | 8.419 |
| 2023 | 8.587 |
| 2024 | 8.681 |
| 2025 | 8.861 |
| 2026 | 8.962 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.387.
- Densitatea populației sale este de 5,8 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dărăști-Ilfov, la 3,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Măgurele (populație: 14.507), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru 1 Decembrie
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 36,2 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 141 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,1 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 543 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.424 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.788 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,02 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.447 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 6,03 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 184 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.363 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 247 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,8 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 73,8 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 90 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 11,16 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 47 din 1.926 |
Energie
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,30 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 808 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 433 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 225 din 1.023 |
Economie
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 122,4 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 29 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 9,15 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 42 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 217 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 350 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 0,3% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,0 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.035 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,36 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 1.643 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,12 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 235 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,89 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 323 din 2.248 |
Educație
| Indicator | 1 Decembrie | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.061 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: 1 Decembrie
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor556 · 20,6%
- Transport și depozitare302 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport291 · 10,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice251 · 9,3%
- Construcții232 · 8,6%
- Industria prelucrătoare204 · 7,6%
- Alte activități de servicii165 · 6,1%
- Informații și comunicații156 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor434 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor298 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte219 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții202 · 7,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi155 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi150 · 5,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management140 · 5,2%
- Construcții de clădiri125 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație112 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare110 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din 1 Decembrie?
Populația localității 1 Decembrie este de 8.962 (2026), pe locul 311 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este 1 Decembrie?
1 Decembrie are o suprafață de 17,0 km², cu o densitate a populației de 526 loc./km².
Populația din 1 Decembrie crește?
Între 2016 și 2026, populația localității 1 Decembrie a trecut de la 8.028 la 8.962, adică o variație de +11,6%.
Unde se află 1 Decembrie?
1 Decembrie se află în județul Ilfov. Latitudine 44,298, longitudine 26,054.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru 1 Decembrie?
În 1 Decembrie, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 122,4 ‰ (2026), pe locul 29 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru 1 Decembrie?
În 1 Decembrie, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,1 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.061 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu 1 Decembrie?
Cele mai apropiate de 1 Decembrie sunt: Dărăști-Ilfov (3,0 km), Copăceni (5,1 km), Jilava (5,8 km), Măgurele (6,8 km), Adunații-Copăceni (6,9 km).