Jina: populație și statistici
Jina are o populație de 3.499 (2026), pe o suprafață de 325,2 km², cu o densitate a populației de 10,8 loc./km². Se află pe locul 1.281 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.499
- 325,2 km²
- 11 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Jina ocupă locul 28 (număr de localități: 64).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,3 ‰ în Jina, față de o medie de 19,4 ‰ în județul Sibiu și 18,5 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 18,9% în Jina, față de o medie de 2,1% în județul Sibiu și 2,0% la nivel național.
Jina: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 145).
Jina în cifre
Unde se află Jina?
Populația din Jina în timp
Populația localității Jina a fost de 3.990 în 2016 și de 3.499 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.620 |
| 2022 | 3.584 |
| 2023 | 3.559 |
| 2024 | 3.520 |
| 2025 | 3.506 |
| 2026 | 3.499 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Sibiu pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 45.550.
- Densitatea populației sale este de 8,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poiana Sibiului, la 4,7 km.
Toți indicatorii pentru Jina
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.128 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.867 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 52 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.906 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,57 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.089 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.680 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.283 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 480,1 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.643 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,6 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.788 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,80 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 429 din 1.006 |
Economie
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 53,4 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 396 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 8,00 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 67 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 106 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 930 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 18,9% | 2,1% | 2,3% | pe locul 32 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,3 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 294 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 525 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 354 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 30,3 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 336 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Jina | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 139 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 439 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Jina
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor160 · 40,8%
- Industria prelucrătoare53 · 13,5%
- Transport și depozitare53 · 13,5%
- Hoteluri și restaurante38 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare16 · 4,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 3,6%
- Construcții9 · 2,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor145 · 37,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor69 · 17,6%
- Fabricarea produselor alimentare46 · 11,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte40 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație32 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 7,9%
- Tranzacții imobiliare16 · 4,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi12 · 3,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 2,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare11 · 2,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Jina?
Populația localității Jina este de 3.499 (2026), pe locul 1.281 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Jina?
Jina are o suprafață de 325,2 km², cu o densitate a populației de 11 loc./km².
Populația din Jina crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Jina a trecut de la 3.990 la 3.499, adică o variație de −12,3%.
Unde se află Jina?
Jina se află în județul Sibiu. Latitudine 45,785, longitudine 23,677.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Jina?
În Jina, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,3 ‰ (2025), pe locul 3.128 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Jina?
În Jina, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 18,9% (2026), pe locul 32 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Jina?
Cele mai apropiate de Jina sunt: Poiana Sibiului (4,7 km), Gârbova (7,7 km), Săsciori (10 km), Tilișca (10 km), Câlnic (12 km).