Malu: populație și statistici
Malu are o populație de 1.889 (2026), pe o suprafață de 73,2 km², cu o densitate a populației de 25,8 loc./km². Se află pe locul 2.426 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.889
- 73,2 km²
- 26 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Malu ocupă locul 46 (număr de localități: 54).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Malu, față de o medie de 1,4% în județul Giurgiu și 2,0% la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Malu, față de o medie de 4,11 ‰ în județul Giurgiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Malu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 34).
Malu în cifre
Unde se află Malu?
localități vecine
- Vedea6,4 km · 2.550
- Slobozia6,9 km · 2.167
- Găujani13 km · 2.219
- Gogoșari13 km · 1.510
- Stănești13 km · 2.492
- Giurgiu14 km · 59.934
- Putineiu14 km · 2.075
- Frătești21 km · 5.047
Toate localitățile din județul Giurgiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Malu în timp
Populația localității Malu a fost de 2.200 în 2016 și de 1.889 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.012 |
| 2022 | 1.949 |
| 2023 | 1.932 |
| 2024 | 1.913 |
| 2025 | 1.903 |
| 2026 | 1.889 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Giurgiu pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.248.
- Densitatea populației sale este de 3,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Vedea, la 6,4 km.
Toți indicatorii pentru Malu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,6 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.049 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,7 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.930 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 139 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,70 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 672 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,65 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 666 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 989 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 2.459 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 523,6 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.161 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,2 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.350 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,06 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.103 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,0 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 1,4% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,4 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 920 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,26 km | 3,68 km | 4,05 km | pe locul 214 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Malu | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.780 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Malu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 23,1%
- Transport și depozitare29 · 14,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit25 · 12,8%
- Industria prelucrătoare18 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 7,2%
- Construcții10 · 5,1%
- Hoteluri și restaurante9 · 4,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 17,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 12,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe24 · 12,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 10,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 8,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 4,6%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 4,1%
- Lucrări speciale de construcții7 · 3,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 3,1%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Malu?
Populația localității Malu este de 1.889 (2026), pe locul 2.426 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Malu?
Malu are o suprafață de 73,2 km², cu o densitate a populației de 26 loc./km².
Populația din Malu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Malu a trecut de la 2.200 la 1.889, adică o variație de −14,1%.
Unde se află Malu?
Malu se află în județul Giurgiu. Latitudine 43,821, longitudine 25,829.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Malu?
În Malu, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Malu?
În Malu, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Malu?
Cele mai apropiate de Malu sunt: Vedea (6,4 km), Slobozia (6,9 km), Găujani (13 km), Gogoșari (13 km), Stănești (13 km).