Vadu Moților: populație și statistici
Vadu Moților are o populație de 1.170 (2026), pe o suprafață de 28,6 km², cu o densitate a populației de 40,9 loc./km². Se află pe locul 2.953 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.170
- 28,6 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Vadu Moților ocupă locul 61 (număr de localități: 78).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 5,1 ‰ în Vadu Moților, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Alba și 18,5 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 7,69 ‰ în Vadu Moților, față de o medie de 3,50 ‰ în județul Alba și 3,92 ‰ la nivel național.
Vadu Moților: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Vadu Moților în cifre
Unde se află Vadu Moților?
Populația din Vadu Moților în timp
Populația localității Vadu Moților a fost de 1.375 în 2016 și de 1.170 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.306 |
| 2022 | 1.267 |
| 2023 | 1.242 |
| 2024 | 1.216 |
| 2025 | 1.199 |
| 2026 | 1.170 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.006.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Albac (populație: 1.845), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vadu Moților
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.147 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 977 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.462 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 650 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,44 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.416 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 636 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 3.010 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 543,6 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 971 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,3 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.691 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 61,5 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 266 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,69 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 75 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 108 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 901 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 306 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,3 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 148 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.343 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 180 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 83,8 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 136 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 5,1 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.544 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,85 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 651 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,85 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 249 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Vadu Moților | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,5 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 214 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vadu Moților
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 25,9%
- Transport și depozitare43 · 21,8%
- Industria prelucrătoare33 · 16,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 11,2%
- Hoteluri și restaurante14 · 7,1%
- Construcții13 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 3,6%
- Alte activități de servicii5 · 2,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 22,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte41 · 20,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)29 · 14,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 13,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 10,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră20 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții13 · 6,6%
- Hoteluri și alte facilități de cazare11 · 5,6%
- Construcții de clădiri10 · 5,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vadu Moților?
Populația localității Vadu Moților este de 1.170 (2026), pe locul 2.953 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vadu Moților?
Vadu Moților are o suprafață de 28,6 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Vadu Moților crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vadu Moților a trecut de la 1.375 la 1.170, adică o variație de −14,9%.
Unde se află Vadu Moților?
Vadu Moților se află în județul Alba. Latitudine 46,410, longitudine 22,960.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Moților?
În Vadu Moților, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 5,1 ‰ (2025), pe locul 3.147 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Moților?
În Vadu Moților, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 7,69 ‰ (2026), pe locul 75 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Vadu Moților?
Cele mai apropiate de Vadu Moților sunt: Albac (4,3 km), Vidra (5,9 km), Câmpeni (8,4 km), Poiana Vadului (8,6 km), Scărișoara (9,2 km).