Florești-Stoenești: populație și statistici
Florești-Stoenești are o populație de 8.347 (2026), pe o suprafață de 38,6 km², cu o densitate a populației de 216 loc./km². Se află pe locul 341 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.347
- 38,6 km²
- 216 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Florești-Stoenești ocupă locul 3 (număr de localități: 54).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 8,15 ‰ în Florești-Stoenești, față de o medie de 4,11 ‰ în județul Giurgiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,2 în Florești-Stoenești, față de o medie de 2,9 la 10 000 loc. în județul Giurgiu și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Florești-Stoenești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 349).
Florești-Stoenești în cifre
Unde se află Florești-Stoenești?
Populația din Florești-Stoenești în timp
Populația localității Florești-Stoenești a fost de 8.602 în 2016 și de 8.347 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.541 |
| 2022 | 8.471 |
| 2023 | 8.360 |
| 2024 | 8.350 |
| 2025 | 8.316 |
| 2026 | 8.347 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.402.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poiana, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bolintin-Vale (populație: 13.822), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Florești-Stoenești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.491 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.679 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 812 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,20 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.465 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.482 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 359 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 417,2 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.467 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,7 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 893 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 878 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,57 km | 5,04 km | 6,17 km | pe locul 566 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 459 m³ | 5.853 m³ | 325.688 m³ | pe locul 193 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 73,9 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 153 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 8,15 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 63 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 94 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.148 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.992 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 755 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Florești-Stoenești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,2 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.034 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Florești-Stoenești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții372 · 25,7%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor239 · 16,5%
- Activități administrative și servicii de suport177 · 12,2%
- Transport și depozitare162 · 11,2%
- Tranzacții imobiliare76 · 5,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice73 · 5,0%
- Alte activități de servicii66 · 4,6%
- Hoteluri și restaurante65 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții349 · 24,1%
- Construcții de clădiri348 · 24,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor175 · 12,1%
- Lucrări de geniu civil173 · 12,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte138 · 9,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor134 · 9,3%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră121 · 8,4%
- Tranzacții imobiliare76 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi68 · 4,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație62 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Florești-Stoenești?
Populația localității Florești-Stoenești este de 8.347 (2026), pe locul 341 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Florești-Stoenești?
Florești-Stoenești are o suprafață de 38,6 km², cu o densitate a populației de 216 loc./km².
Populația din Florești-Stoenești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Florești-Stoenești a trecut de la 8.602 la 8.347, adică o variație de −3,0%.
Unde se află Florești-Stoenești?
Florești-Stoenești se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,517, longitudine 25,700.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Florești-Stoenești?
În Florești-Stoenești, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 8,15 ‰ (2026), pe locul 63 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Florești-Stoenești?
În Florești-Stoenești, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.034 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Florești-Stoenești?
Cele mai apropiate de Florești-Stoenești sunt: Poiana (5,2 km), Găiseni (5,2 km), Ulmi (6,3 km), Brezoaele (6,5 km), Cosoba (8,7 km).